Białoruś: afera korupcyjna w służbie zdrowia. Wśród zatrzymanych szefowie szpitali i...

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 12 lipca 2018 20:35

37 osób zatrzymano na Białorusi w związku z ujawnieniem przez Komitet Bezpieczeństwa Państwowego (KGB) afery korupcyjnej w służbie zdrowia. Wśród podejrzanych są wysocy urzędnicy państwowi, dyrektorzy szpitali i przedsiębiorstw farmaceutycznych.

W reportażu telewizji państwowej pokazano zatrzymanych dyrektorów szpitali, a także pieniądze, które mieli nielegalnie otrzymywać i przetrzymywać w swoich mieszkaniach. Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Poinformował o tym w telewizji państwowej przewodniczący KGB Waler Wakulczyk. W reportażu telewizyjnym podano, że liczba osób podejrzanych o korupcję rośnie, sprawy karne wszczęto już wobec 60 osób.

Na sporządzonej przez Radio Swaboda liście zatrzymanych są już m.in. wiceminister zdrowia Ihar Łasicki, dyrektor generalny państwowego przedsiębiorstwa Biełfarmacja Wiaczasłau Hnicij i dyrektor departamentu medycyny wojskowej w ministerstwie obrony Alaksiej Jaśkou, a także szereg dyrektorów szpitali w Mińsku i innych miastach.

W środę (11 lipca) portal TUT.by poinformował, że na przesłuchanie został wezwany wicepremier Wasil Żarko, który do 2016 r. był ministrem zdrowia.

KGB twierdzi, że ujawniło szereg "układów korupcyjnych", w ramach których urzędnicy państwowi, dyrektorzy szpitali i osoby odpowiedzialne za zakup leków i sprzętu regularnie pobierali wysokie łapówki.

W reportażu telewizji państwowej pokazano zatrzymanych dyrektorów szpitali, a także pieniądze, które mieli nielegalnie otrzymywać i przetrzymywać w swoich mieszkaniach. Mowa o dużych kwotach, np. w mieszkaniu dyrektora Centrum Traumatologii i Ortopedii Uładzimira Bialeckiego znaleziono podobno równowartość 500 tys. USD. Środki z łapówek miały też trafiać na konta za granicą.

O ujawnieniu afery korupcyjnej KGB poinformowało po raz pierwszy 25 czerwca.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum