Białoruś: Polska przekazała sprzęt medyczny ośrodkowi w Witebsku

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 lutego 2012 14:50

Sprzęt medyczny wartości 41 tys. euro przekazał w środę (8 lutego) ambasador Polski na Białorusi Leszek Szerepka Obwodowemu Centrum Diagnostycznemu w Witebsku. Zakupiono go ze środków polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Oddział Surdologiczny Centrum w Witebsku otrzymał audiometr umożliwiający określenie stanu ucha średniego, a także system Eclipse, który umożliwia m.in. zdiagnozowanie noworodków podczas snu.

- Ten sprzęt jest potrzebny nie tylko dzieciom, ale i dorosłym. Wcześniej mieliśmy problem, gdyż pacjentów z niejasną diagnozą musieliśmy kierować do ośrodka w Mińsku. Odtąd ten etap nie będzie już potrzebny. Jeśli będziemy musieli kogoś wysłać do stolicy, zrobimy to już z diagnozą - podkreślił dyrektor Centrum Uładzimir Arechwa.

Dyrektor ocenił, że o przydatności sprzętu może świadczyć liczba pacjentów Centrum. - W tej chwili pod naszą opieką jest 500 dzieci z wadami słuchu - zaznaczył.

Ambasador powiedział, że Witebsk został wybrany przez stronę polską nie przypadkiem. -To bardzo dobry ośrodek, który jest w stanie odpowiednio zagospodarować ten sprzęt, a nie wszędzie to można zrobić - podkreślił.

Sprzęt został przekazany we współpracy z białoruskim partnerem w tym projekcie, pozarządową organizacją charytatywną pomocy dla osób z zaburzeniami słuchu i mowy Verbalik, z którą polska ambasada współpracowała wcześniej przy przekazywaniu sprzętu medycznego w Homlu.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum