Bezcenne eksponaty w języku Braille'a

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 04 września 2009 14:59

W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych w Owińskach powstaje unikatowe muzeum tyflologiczne, które gromadzi eksponaty dotyczące języka Braille'a.

- Dysponujemy zbiorami, których poza naszym ośrodkiem nikt w Polsce nie ma. To są m.in. mapy, grafiki dotykowe, rysunki i stare maszyny do pisania braillem – powiedziała dyrektor ośrodka, Maria Tomaszewska.

Najstarszy eksponat znajdujący się w zbiorach ośrodka to niemiecka mapa Europy z 1887 roku. Większość zgromadzonych przedmiotów ma ponad 130 lat. Ciekawostką zbiorów jest m.in. bardzo ciężka tabliczka braillowska wykonana w Fabryce Bram i Okuć w Toruniu w 1890, a także mapa Europy z 1941 roku z przedwojennymi granicami Polski.

Wiele obiektów posiadanych przez ośrodek nie ma swoich odpowiedników w muzeach europejskich - są jedynymi egzemplarzami na świecie.

Jak powiedział opiekujący się zbiorami Marek Jakubowski, tyflopedagog i specjalista w dziedzinie historii tyflokartografii, kolekcja będzie powszechnie dostępna dla wszystkich zwiedzających.

Zbiory w zasobach ośrodka w Owińskach pochodzą m.in. z funkcjonującego przed wojną wrocławskiego wydawnictwa dla niewidomych. Jak wyjaśnił Jakubowski, w 1945 roku znaczna część map i grafik została spalona, reszta sprzętów była porzucona i w różny sposób trafiła do podpoznańskiego ośrodka.

W Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych w Owińskach kształci się ok 260 dzieci i osób do 24 roku życia. W placówce mieści się szkoła podstawowa, gimnazjum oraz zespół szkół ponadgimnazjalnych. Ośrodek prowadzi też zajęcia dla niewidomych dzieci do szóstego roku życia w ramach Zespołu Wczesnego Wspierania Rozwoju Dziecka.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum