Beskidy: w ferie na narciarskich stokach ratowników GOPR wesprą policjanci

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 09 stycznia 2019 18:51

60 policjantów na nartach zadba podczas ferii o bezpieczeństwo na stokach w kurortach w Beskidzie Śląskim i Beskidzie Żywieckim. Od soboty codziennie będą patrolowali trasy - poinformowała w środę (9 stycznia) rzecznik bielskich policjantów Elwira Jurasz.

Beskidy: w ferie na narciarskich stokach ratowników GOPR wesprą policjanci
Fot. Barney Moss/Flickr CC BY 2.0 (zdj. ilustracyjne)

Policjanci pojawią się na stokach w Szczyrku, Wiśle, Ustroniu, Istebnej i Korbielowie.

-  Trasy narciarskie będą patrolowali funkcjonariusze z oddziałów prewencji w Katowicach i Bielsku-Białej, a także śląscy antyterroryści. Nie odbędzie się to zatem kosztem służby w mieście. Wszyscy policjanci przeszli weryfikację umiejętności narciarskich pod okiem instruktorów Polskiego Związku Narciarskiego. Szkolili się także wspólnie z GOPR w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej i transportu poszkodowanych - powiedziała Elwira Jurasz.

Policjanci zareagują, gdy dojdzie do wykroczenia lub przestępstwa. Na pobłażliwość nie mają co liczyć narciarze, który będą pod wpływem alkoholu. Zostaną sprowadzeni do doliny, a jeżeli swoim zachowaniem będą stwarzali zagrożenie, to trafią do izby wytrzeźwień. Policjanci będą też zabezpieczali prewencyjnie drogi dojazdowe i parkingi przy stacjach narciarskich.

Jurasz zaapelowała do miłośników nart lub snowboardu, by dbali o bezpieczeństwo na stokach. - Warto używać jaskrawych ubrań, najlepiej wyposażonych w elementy odblaskowe. Dobrze jest mieć przy sobie dokumenty, a także oznaczenia wskazujące na grupę krwi lub przewlekłe choroby, jak cukrzyca czy epilepsja - powiedziała. Trzeba też pamiętać o kasku ochronnym dla narciarzy poniżej 16 roku życia.

Policjanci przypomnieli "dekalog" promowany przez Międzynarodową Federację Narciarską. Po pierwsze należy pamiętać, że na stoku jest wielu narciarzy. Należy unikać brawury, nie hamować, sypiąc śniegiem, bo choć to widowiskowe, może stwarzać uciążliwość lub zagrożenie dla innych osób.

Kolejne zasady brzmią: "panuj nad prędkością", "mądrze wybierz trasę", "wyprzedzaj z głową", "ruszaj ostrożnie", "zatrzymuj się tylko wtedy, gdy musisz", "podchodź lub schodź poboczem", "stosuj się do znaków narciarskich", "udziel pierwszej pomocy" oraz "nie bądź anonimowy".

14 stycznia dwutygodniowe ferie rozpoczną uczniowie z województw kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego, tydzień później - podlaskiego i warmińsko-mazurskiego, 28 stycznia - dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego, a 11 lutego - lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego.

PAP - Marek Szafrański

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum