Beskidy: nowa dyżurka GOPR na Hali Skrzyczeńskiej; remont na Klimczoku

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 27 października 2019 14:13

Przed zimą goprowcy otrzymają nową dyżurkę na Hali Skrzyczeńskiej. Naczelnik Grupy Beskidzkiej GOPR Jerzy Siodłak powiedział, że trwają tam już prace wykończeniowe. Budowlańcom sprzyja pogoda. Dodał, że wyremontowana częściowo została też goprówka na Klimczoku.

Beskidy: nowa dyżurka GOPR na Hali Skrzyczeńskiej; remont na Klimczoku
Fot. Archiwum

Dawna dyżurka na Hali Skrzyczeńskiej została wyburzona. W miejscu, które zajmowała, przy górnej stacji kolei linowej, właściciele ośrodka narciarskiego budują zaplecze dla narciarzy. Znajdzie się tam m.in. restauracja. W zamian gestorzy ośrodka zaoferowali, że po drugiej stronie polany wybudują nową goprówkę. Jej otwarcie ma nastąpić jeszcze przed sezonem zimowym.

W nowej, murowanej dyżurce ratownicy będą mieli do dyspozycji ok. 40 m kw. Znajdzie się w nim wszystko, co jest niezbędne do prowadzenia służby - łączność radiowa, magazyn sprzętu i zaplecze socjalne. Goprowcy będą mogli przenocować.

Hala Skrzyczeńska to jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc przez narciarzy i rowerzystów. Przekłada się to na dużą ilość wypadków.

Jerzy Siodłak poinformował, że zakończył się także pierwszy, najważniejszy etap remontu goprówki na Klimczoku. "Został zmodernizowany węzeł sanitarny i kuchnia. Na tyle starczyło nam pieniędzy. Pozostaje kwestia dyżurki, pokoi ratowników, które wymagają generalnego remontu. Na to nie mamy w tej chwili funduszy" - powiedział.

Naczelnik beskidzkiej GOPR poinformował, że na Klimczoku ratownicy pełnią całodobowy dyżur.

Grupa Beskidzka jest największą spośród działających w ramach GOPR. Korzeniami sięga Beskidzkiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, które powstało w listopadzie 1952 r. Działa na terenie Beskidu Śląskiego, Żywieckiego, Małego i zachodniej części Makowskiego. Grupa zrzesza ok. 300 czynnych ratowników. 

Marek Szafrański

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum