Beskid Sądecki: nocna akcja ratowników GOPR

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 07 stycznia 2019 08:54

Ratownicy Grupy Krynickiej GOPR w nocy z niedzieli na poniedziałek (6/7 stycznia) bezpiecznie sprowadzili z gór samotnie wędrującego turystę, który brnąc w wysokim śniegu opadł z sił i utknął w rejonie szczytu Zgrzypy w Beskidzie Sądeckim.

Beskid Sądecki: nocna akcja ratowników GOPR
Fot. archiwum

Jak powiedział PAP dyżurny Grupy Krynickiej GOPR, mężczyzna rozpoczął wędrówkę w niedzielę o godz. 9-tej rano i chciał dotrzeć do schroniska na Przechybie. Warunki turystyczne jednak okazały się bardzo trudne. Mimo dobrego ubrania, brnięcie w śniegu po pas okazało się dla niego zbyt forsowne. Kiedy nie był w stanie kontynuować wyprawy, telefonicznie poprosił goprowców o pomoc. Poszkodowany turysta został namierzony przez ratowników za pomocą aplikacji "Ratunek".

Ratownicy GOPR dotarli do poszkodowanego na nartach turowych i skuterach śnieżnych i sprowadzili mężczyznę bezpiecznie w dolinę.

- Turysta był w dobrej kondycji fizycznej, na szczęście nie doznał żadnych odmrożeń. Był dobrze ubrany, ale brnięcie w śniegu po pas jest niezwykle forsowne - wyjaśnił ratownik GOPR.

W Beskidzie Sądeckim leży średnio 100 cm śniegu, ale w niektórych miejscach wiatr nawiał dwumetrowe zaspy. Szlaki nie są przetarte. Akcja zakończyła się o godz. 1.30 w nocy. Brało w niej udział kilkunastu ratowników GOPR.

Ratownicy GOPR apelują o rozsądne planowanie wypraw. Na większość górskich szlaków zalega gruba warstwa śniegu. Przetarte są jedynie główne trakty prowadzące do schronisk.

PAP - Szymon Bafia

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum