Berlin: Die Welt komentuje stanowisko papieża ws. aborcji

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 02 września 2015 10:33

Niemiecki dziennik Die Welt twierdzi, iż stanowisko papieża ws. aborcji nie jest darmowym biletem na przerwanie ciąży, lecz przypomnieniem o pierwotnej misji Kościoła.

Berlin: Die Welt komentuje stanowisko papieża ws. aborcji
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

"Stanowisko papieża w sprawie aborcji nie jest całkowicie nową nauką, lecz jedynie osobistym akcentem Franciszka. Papież przypomniał o misji Kościoła, który ma dawać nadzieję, a nie ścigać grzechy" - czytamy w opublikowanym w środę (2 września) komentarzu.

Zdaniem komentatora, kościół katolicki w przeszłości zbyt często sprawiał wrażenie, że rości sobie prawo do podejmowania decyzji o łasce lub odmowie łaski, chociaż do takich decyzji uprawniony jest w opinii chrześcijan jedynie Bóg lub Jezus Chrystus.

"Jeżeli zapomnimy, kto właściwie jest ostatnią instancją wybaczenia i na czyje miłosierdzie powinni liczyć ludzie, to chrześcijaństwo stanie przed problemem swojej wiarygodności" - pisze autor komentarza.

Podczas przygotowań do synodu poświęconego problematyce seksualności do głosu dojdą zapewne osoby, które domagają się zachowania listy grzechów oraz sankcji karnych za nie i którzy będą z zapałem dyskutować o tym, kto jest, a kto nie jest prawdziwym katolikiem.

"Pielęgnują oni duchowość odgrodzenia się, ba nawet wykluczenia. Uważają, że mogą decydować o tym, kto może liczyć na zbawienie, a kto nie" - pisze Die Welt.

Autor podkreśla, że papież Franciszek, który uczynił z miłosierdzia hasło swojego pontyfikatu, postawił obecnie inny akcent, wybierając w dodatku drażliwy temat aborcji.

Jednak w miejsce "duchowości wykluczenia" papież przypomina o pierwotnej misji Kościoła, który nie jest po to, by wykrywać i ścigać grzechy, lecz po to, by "dawać nadzieję na przebaczenie przez tego, który jako jedyny ma ku temu kompetencje”  - konkluduje komentator Die Welt.

Papież w opublikowanym we wtorek liście na temat Roku Świętego ogłosił, że postanowił "mimo wszelkich przeciwnych rozporządzeń" upoważnić wszystkich kapłanów do rozgrzeszenia z grzechu aborcji osób, które jej dokonały, żałują tego z całego serca i proszą o przebaczenie. Rok Święty dedykowany miłosierdziu rozpocznie się 8 grudnia.

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum