Belgia: 103-letnia kobieta pokonała infekcję koronawirusową

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 kwietnia 2020 07:29

W Oostduinkerke w belgijskiej Flandrii 103-letnia kobieta pokonała infekcję koronawirusową - informuje serwis telewizji VRT. Na Covid-19 zachorowała w ośrodku rekonwalescencyjnym, gdy wracała do zdrowia po operacji stawu kolanowego.

Fot. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

W Belgii osoby starsze, podobnie jak i na całym świecie, są najczęstszymi ofiarami epidemii SARS-CoV-2. Wiele z nich umiera w domach spokojnej starości.

Jak podaje VRT, kobieta po operacji zaczęła mieć problemy z oddychaniem i uzyskała pozytywny wynik testu na obecność wirusa.

- Została natychmiast przeniesiona na specjalny oddział (...), była naszą pierwszą pacjentką z koronawirusem - powiedział Gerd Callewaert z ośrodka rekonwalescencyjnego, w którym przebywa kobieta. - Oczywiście wszyscy się martwiliśmy. Nawet jeśli jesteś silny, w tym wieku jesteś zawsze narażony. Z dzisiejszymi wynikami po 21 dniach kobieta może wrócić już na zwykły oddział - dodał.

103-latka przeżyła dwie wojny światowe oraz epidemie grypy w Hiszpanii i Meksyku - zauważa VRT.

- Zawsze troszczyła się o innych. Odwiedzała chorych, dopóki sama nie skończyła 98 lat - powiedział Callewaert. - Dużo pracowała jako wolontariuszka i ponad sto razy oddawała krew. Cieszymy się, że teraz my możemy się nią zaopiekować - zaznaczył.

Od początku epidemii w Belgii zmarły 6 262 zakażone koronawirusem osoby. Nieco ponad połowa zgonów miała miejsce w domach opieki. Do tej pory koronawirusa stwierdzono u 41 899 osób.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum