×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Będą ćwiczyć reakcję na atak chemiczny w metrze

Autor: PAP/Rynek Zdrowia15 listopada 2015 11:02

Współdziałanie wojska i innych służb - w tym ochrony zdrowia - w razie skażenia chemicznego, biologicznego i radiacyjnego sprawdzi tegoroczne ćwiczenie Patrol-15. Zakładane scenariusze to m.in. atak chemiczny w warszawskim metrze i skażenie radiacyjne.

Będą ćwiczyć reakcję na atak chemiczny w metrze
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Patrol-15 to ćwiczenie Krajowego Systemu Wykrywania Skażeń i Alarmowania, zostanie przeprowadzone przez siły zbrojne po raz trzeci, a oprócz wojska wezmą w nim udział służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo - w tym instytucje ochrony zdrowia - i cywilne centra zarządzania kryzysowego.

W ćwiczeniu wezmą udział służby podległe MSW, instytucje ministerstw rolnictwa, środowiska, infrastruktury oraz służba zdrowia. Centrum dyspozycyjne ćwiczenia, gdzie będą zbierane i przetwarzane informacje z całego kraju, znajdzie się w Centralnym Ośrodku Analizy Skażeń (COAS) w Warszawie.

Główna część ćwiczenia zostanie przeprowadzona w dniach 17-19 listopada i obejmie sześć epizodów. Trzy będą związane ze skażeniami chemicznymi, dwa z radiacyjnymi, jeden ze scenariuszy przewiduje zagrożenie typu biologicznego, związanego z wysoce zaraźliwą chorobą.

 M.in. w czwartek (19 listopada) na stacji metra Warszawa Stadion służby będą reagować na pozorowany atak terrorystyczny z wykorzystaniem silnie toksycznej substancji w pociągu i na stacji. - By uruchomić cały system na bojowo z pełnym rozpoznaniem, będziemy mieli imitatory skażeń - powiedział dowódca CAOS płk dr Bogusław Kot.

- Pozoranci zostaną oznakowani specjalną substancją, która pozwoli określić, czy procedura była realizowana właściwie. Największym problemem w takich sytuacjach jest roznoszenie skażeń. Musimy bardzo skrupulatnie przestrzegać zasady rozdziału strefy brudnej i strefy czystej - dodał. Poszkodowani po ewakuacji ze stacji metra muszą przejść dekontaminację, by można było rozpocząć ich ratowanie.

Epizod w metrze zostanie rozegrany po północy 19 listopada podczas przerwy w kursowaniu pociągów. Nie bez znaczenia jest bliskość Stadionu Narodowego, gdzie odbywają się masowe imprezy, a na przyszły rok zaplanowano szczyt NATO. W tym jednym epizodzie weźmie udział ok. ponad 200 osób, w tym 80 statystów w wagonach podziemnej kolei i na peronie.

Scenariusze zagrożenia promieniotwórczego to wykrycie skażenia w ciężarówce na polsko-białoruskim przejściu granicznym w Połowcach i uwolnienie środka radioaktywnego w Narodowym Centrum Badań Jądrowych w Świerku. Tu wojsko nie będzie uczestniczyć w likwidacji zagrożenia - za to odpowiada Państwowa Agencja Atomistyki, ale do wojska należy połowa z 26 stacji monitorujących sytuację radiologiczna w kraju. 

Jak powiedział szef Zarządu Obrony Przed Bronią Masowego Rażenia płk Sławomir Kleszcz chodzi o to, by "poszczególne elementy tworzyły jednolity system"; inny cel ćwiczenia to maksymalne skrócenie czasu od wykrycia zagrożenia do rozpoczęcia akcji ratowniczej.

W całym ćwiczeniu Patrol-15 weźmie udział ponad 3000 osób z różnych służb tworzących Krajowy System Wykrywania Skażeń i Alarmowania. To trzecie takie ćwiczenie, pierwsze przeprowadzono w roku 2009, następne w 2012 w ramach zabezpieczenia mistrzostw piłkarskich Euro 2012.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze