Bank Światowy, KE i Małopolska wspólnie przeciw smogowi

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 07 lipca 2017 18:11

Województwo małopolskie zostało partnerem Banku Światowego i Komisji Europejskiej przy realizacji projektu „Catching-up regions”, który ma pomóc w likwidacji smogu - poinformował w piątek (7 lipca) Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

Bank Światowy, KE i Małopolska wspólnie przeciw smogowi
Zakaz stosowania paliw stałych, w tym m.in. węgla i drewna w kotłach, piecach i kominkach ma wejść w życie w Krakowie od 1 września 2019 r. Fot. Fotolia

Projekt "Catching-up regions" jest wdrażany przez Komisję Europejską, na zlecenie której działa Bank Światowy. Będzie on realizowany do marca przyszłego roku.

Efektem tej dwustronnej współpracy mają być nowe instrumenty finansowe przeznaczone na termomodernizację budynków jednorodzinnych, np. niskooprocentowane kredyty czy ulgi podatkowe. W szczególności takim wsparciem mogłyby zostać objęte osoby dotknięte ubóstwem energetycznym, czyli te, które mają trudności np. w utrzymaniu ciepłego domu lub mieszkania za rozsądną cenę.

W ramach projektu Małopolskę odwiedzili już eksperci Banku Światowego. Żeby jeszcze lepiej rozeznać się w problemie smogu wizytowali kilka gmin w regionie: Wadowice, Jordanów i Maków Podhalański. Rozmawiali też z przedstawicielami Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

W przyszłym tygodniu eksperci udadzą się na Śląsk. Teraz przedstawiciele Banku Światowego przeprowadzą m.in. analizę wymogów prawnych i sprawdzą, czy w Małopolsce uda się wprowadzić dodatkowe narzędzia, które pozwolą przeprowadzić termomodernizację domów jednorodzinnych. Oszacują też zapotrzebowanie na dodatkowe wsparcie, biorąc pod uwagę demografię, uwarunkowania regionu oraz charakterystykę poszczególnych budynków.

Z wypracowanych w Małopolsce rozwiązań poprawiających efektywność energetyczną budynków w przyszłości będą mogły korzystać też inne regiony w Polsce.

Program "Catching-up regions" skierowany jest do słabiej rozwiniętych regionów UE. Ma charakter badawczy i doradczy. Do tej pory w projekcie uczestniczyły dwa województwa: świętokrzyskie i podkarpackie. W ich przypadku główną osią współpracy był rozwój gospodarczy i pomoc przedsiębiorcom. Teraz do projektu dołączyły: Śląsk i Małopolska - regiony, które borykają się z problemem zanieczyszczonego powietrza i podejmują działania w walce ze smogiem.

Wicemarszałek Małopolski Wojciech Kozak przypomniał, że województwo ma 100 mln euro z regionalnego programu operacyjnego na wymianę starych, nieekologicznych pieców. - To pieniądze, po które mogą sięgnąć mieszkańcy. Oprócz tego dofinansujemy termomodernizację budynków publicznych. Cieszę się, że nasze działania dostrzegli przedstawiciele Banku Światowego i włączyli się w walkę o czystsze powietrze w regionie - powiedział.

W połowie stycznia 2016 r. sejmik województwa małopolskiego przyjął nową uchwałę antysmogową dla Krakowa. Zakaz stosowania paliw stałych, w tym m.in. węgla i drewna w kotłach, piecach i kominkach ma wejść w życie od 1 września 2019 r. Jako dopuszczalne do stosowania wskazane zostały paliwa gazowe oraz lekki olej opałowy.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum