Ban Ki Mun: ataki na szpitale w Syrii są zbrodniami wojennymi

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 28 września 2016 17:36

Ataki na szpitale w Aleppo na północy Syrii są zbrodniami wojennymi - oświadczył w środę (28 września) sekretarz generalny Ban Ki Mun w reakcji na zbombardowanie dwóch największych szpitali w kontrolowanych przez rebeliantów dzielnicach miasta.

Ban Ki Mun: ataki na szpitale w Syrii są zbrodniami wojennymi
Ban Ki Mun: To wojna prowadzona przeciwko pracownikom służby zdrowia. Fot. Quapan/Flickr CC BY 2,0 (zdj. ilustracyjne)

- To gorsze niż rzeźnia - powiedział Ban Ki Mun na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ.

- Ci, którzy używają coraz bardziej niszczycielskiej broni, wiedzą dokładnie, co robią: dopuszczają się zbrodni wojennych - dodał. - To wojna prowadzona przeciwko pracownikom służby zdrowia w Syrii.

Przypominając, że prawo międzynarodowe nakazuje ochronę personelu i obiektów medycznych, Ban Ki Mun podkreślił: - Umyślne ataki na szpitale są zbrodnią wojenną.

Dwa największe szpitale w opanowanej przez rebeliantów części Aleppo zostały - zdaniem organizacji pozarządowych - zbombardowane przez wojska reżimu prezydenta Syrii Baszara el-Asada, wspierane przez Rosję.

Ban Ki Mun przypomniał, że Rada Bezpieczeństwa w maju przyjęła rezolucję o ochronie personelu medycznego i obiektów medycznych w konfliktach zbrojnych, ale od tamtej pory ataki nie ustały ani w Syrii, ani w Jemenie, gdzie również toczy się wojna.

- W Syrii rzeź trwa i nie szczędzi nikogo - powiedział sekretarz generalny.

Trwająca od 2011 roku wojna domowa w Syrii kosztowała już życie ponad 300 tys. osób.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum