Badanie: media społecznościowe zwiększają ryzyko depresji u nastolatków

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 17 lipca 2019 07:30

Duża ilość czasu spędzanego w mediach społecznościowych i na oglądaniu telewizji zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia objawów depresji wśród nastolatków - wynika z badań specjalistów ze szpitala Sainte-Justine w kanadyjskim Montrealu.

Badanie: media społecznościowe zwiększają ryzyko depresji u nastolatków
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Zespół naukowców prowadził badania z udziałem kanadyjskich nastolatków w wieku od 12 do 16 lat, obserwując wpływ czasu spędzanego na konsumpcji mediów cyfrowych na stan psychiczny młodzieży. Uczestniczący w eksperymencie informowali specjalistów o czasie, jaki poświęcają na poszczególne czynności wykonywane przed ekranem, takie jak korzystanie z mediów społecznościowych, oglądanie telewizji, korzystanie z komputera oraz granie w gry wideo.

Autorzy badania oceniają, że wraz ze wzrostem czasu spędzanego w mediach społecznościowych i na oglądaniu telewizji, częściej występowały również objawy depresji u nastolatków. Jak stwierdzono jednak, do wzrostu skłonności do depresji nie przyczyniało się granie w gry.

Szefowa zespołu badawczego Patricia Conrod podkreśla bezpośrednie powiązanie tendencji do depresji z korzystaniem przez młodzież z mediów społecznościowych. Jej zdaniem praca zespołu ze szpitala w Montrealu może pomóc w opracowywaniu strategii pomocy grupom młodych ludzi objętych zwiększonym ryzykiem.

- Wczesne wykrycie podatności na depresję pozwoli lekarzom i rodzicom zyskać więcej czasu na pomoc - ocenia badaczka. Jak zaznacza, "uregulowanie czasu, jaki nastolatki poświęcają na media społecznościowe i telewizję może być jedynym sposobem, by pomóc młodym ludziom odczuwającym stany depresyjne bądź przejawiającym symptomy podatności na tę chorobę".

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum