PWX/Rynek Zdrowia | 03-02-2019 19:35

Badanie ankietowe: dlaczego boimy się wizyty u dentysty

Jest kilka powodów, dla których pacjenci boją się dentysty. Głównymi przyczynami dentofobii są złe doświadczenia z przeszłości związane z odczuwanym bólem podczas leczenia (57% odpowiedzi respondentów) oraz lęk wywołany odgłosami wiertła lub innej aparatury wykorzystywanej podczas leczenia (11%) - wynika z badania ankietowego*.

Głównymi przyczynami dentofobii są złe doświadczenia z przeszłości związane z odczuwanym bólem podczas leczenia. Fot. Fotolia

Z materiału prasowego przekazanego mediom analizującego wyniki badania ankietowego wynika także, że respondentów stresuje również stomatolog, gdy jest pozbawiony empatii, niemiły i niewzbudzający zaufania (11% odpowiedzi). Dyskomfortowa dla pacjenta jest również forma i brak wpływu na sam przebieg leczenia dający poczucie bezsilności (6% odpowiedzi). Niektórzy Polacy wstydzą się również stanu swoich zębów (6% odpowiedzi).

Strach przed dentystą powoduje, że przeciętnie odwiedzamy stomatologa raz na rok (32%), a nawet raz na dwa lata (17%). Są nawet osoby, które kontrolują stan swoich zębów bardzo rzadko – ostatni raz u stomatologa były ponad 3 lata temu (27%). Kontrolna wizyta rekomendowana jest raz na 6 miesięcy. Do zaleceń stosuje się jedynie 24% ankietowanych.

- Pacjenci wciąż częściej przychodzą do stomatologa już z poważnymi problemami niż na wizyty kontrolne. Przyczyną są przeważnie złe doświadczenia z dzieciństwa i ciągle panujące stereotypy, według których wizyta u dentysty wiąże się z bólem. Obecnie nowoczesne metody i zaawansowany technologicznie sprzęt umożliwiają przeprowadzenie bezbolesnego leczenia, a wizyta u stomatologa nie jest już traumatycznym przeżyciem - przekonuje Roman Borczyk, dyrektor zespołu specjalistów Kliniki Implantologii i Stomatologii Estetycznej Borczyk.

Według zapytanych, najczęstszymi objawami somatycznymi związanymi ze strachem przed pójściem do dentysty jest ból brzucha i głowy (30%), brak apetytu (11%), bezsenność (9%) i nudności (8%). Jak określa większość respondentów, poziom strachu jest raczej wysoki, 18% odczuwa bardzo wysoki poziom lęku, a 11% nawet paniczny. Na szczęście są też osoby, dla których odczuwalny strach jest umiarkowany, jak wskazało 24% respondentów.

*Badanie „Dentofobia. Polak w gabinecie stomatologicznym” zostało przeprowadzone na próbie 500 respondentów w formie ankiety przez Klinikę Implantologii i Stomatologii Estetycznej Borczyk.