Badanie ankietowe: boimy się zestarzeć i pesymistycznie patrzymy na przyszłość ochrony zdrowia

Autor: pwx/Rynek Zdrowia • • 15 lipca 2019 16:53

Aż 67 proc. Polaków boi się zestarzeć - wynika z najnowszego badania STADA "The Future of Your Health 2019". Okazuje się, że w procesie starzenia najbardziej martwi nas konieczność uzależnienia od innych osób i utrata samodzielności.

Badanie ankietowe: boimy się zestarzeć i pesymistycznie patrzymy na przyszłość ochrony zdrowia
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Prognozuje się, że do roku 2050, jedna piąta populacji będzie w wieku 60 lat lub więcej. Okazuje się, że dla większości Polaków, okres senioralny kojarzy się z lękiem.

Obawiamy się utraty pamięci, niedołężności, demencji, a przede wszystkim uzależnienia od pomocy drugiej osoby w najprostszych codziennych czynnościach. Tak wynika z najnowszego międzynarodowego raportu "The Future of Your Health 2019" przygotowanego na zlecenie firmy STADA. Aż 67 proc. Polaków boi się zestarzeć. W ocenie tego kryterium zajmujemy pierwsze miejsce wśród wszystkich państw biorących udział w badaniu.

Pomimo tak silnego lęku przed starzeniem, który powinien motywować nas do działania, tylko 40 proc. respondentów regularnie wykonuje prewencyjne badania przesiewowe, tj. badanie piersi, gastroskopia, czy badanie prostaty.  Z ankiet wynika, że to głównie kobiety w wieku 50 + systematycznie dbają o siebie i wierzą w znaczenie badań screeningowych. Mężczyźni i osoby młodsze wykonują badania przesiewowe dopiero wtedy, kiedy źle się czują (36 proc. respondentów) - wynika z wyników badania udostępnionego mediom przez STADA.

Co ciekawe, międzynarodowy raport badawczy pokazał, że co drugi Polak odczuwa zazdrość o cudzą sylwetkę, zdrowie drugiej osoby, czy jej wygląd na plaży. Czy jesteśmy aż tak niepewni siebie i pełni kompleksów? Z ankiet wynika, że niestety, ale w naszej zazdrości przodujemy na tle innych mieszkańców starego kontynentu. Aż 66 proc. rodaków otwarcie przyznaje, że chce wyglądać lepiej, niż ich znajomi. W szczególności zazdrosne są kobiety i ludzie młodzi.

Postępujące starzenie społeczeństwa, ale także rozwój cywilizacyjny i technologiczny wymuszają na systemie ochrony zdrowia wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań, nowoczesnego sprzętu i skutecznych metod leczenia. 

Czy jako społeczeństwo jesteśmy otwarci na zmiany? Okazuje się, że tak. Polacy są gotowi na nowe technologie medyczne. Ponad połowa z nas (57 proc.) byłaby skłonna poddać się operacji chirurgicznej z użyciem robota, przez co plasujemy się w czołówce europejskich państw, których pacjenci są chętni na obecność takich sprzętów na salach zabiegowych - wynika z danych przekazanych mediom przez STADA.

Ponadto 58 proc. respondentów mogłoby konsultować się ze swoim lekarzem rodzinnym za pomocą kamery internetowej, a 48 proc rodaków jest gotowych na wszycie pod skórę specjalnego biosensora, monitorującego na stałe stan zdrowia pacjenta. Jesteśmy zatem narodem otwartym na nowinki technologiczne, wierzymy w postęp i rozwój nauki w tym obszarze.

Czy jednak za otwartością na nowe, stoi wiedza? Spośród wszystkich badanych krajów okazało się, że to właśnie Polacy są najbardziej chętni (88 proc.) do przeprowadzenia testów genetycznych, jeśli zostałyby one zalecone przez lekarza. Jednak, tylko 23 proc. ankietowanych potrafi określić, co takie testy mogą wykryć. Wiedza na temat leków generycznych jest także niewielka. Tylko 25 proc. respondentów wie, co ten termin w ogóle oznacza.

Okazuje się, że tylko niecała połowa (46 proc.) ankietowanych rodaków z optymizmem patrzy w przyszłość ochrony zdrowia. Z tym wynikiem plasujemy się jako jedno z najbardziej pesymistycznych społeczeństw w Europie, przy czym największymi optymistami okazują się Hiszpanie (62 proc.).

- Pomimo faktu, że w takich aspektach jak otwartość na nowoczesne rozwiązania w medycynie, polscy pacjenci reprezentują otwarte podejście do kwestii zdrowia, to okazuje się, że musimy włożyć jeszcze wiele starań, aby zminimalizować lęk przed starością i obawy o naszą przyszłość - ocenia Krzysztof Stec, General Manager STADA Poland.

Raport „The Future of Your Health” 2019 opracowano na podstawie badania opinii, przeprowadzonego przez instytut badań rynkowych Kantar Health, w imieniu STADA Arzneimittel AG, na grupie 18 tys. respondentów w wieku od 18 do 99 lat, z dziewięciu europejskich krajów: Belgii, Francji, Niemiec, Włoch, Polski, Rosji, Serbii, Hiszpanii oraz Wielkiej Brytanii.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum