Badanie TNS Polska: 44 proc. Polaków uprawia sport

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 09 czerwca 2016 21:03

Niemal połowa Polaków (44 proc.) uprawia sport, najczęściej robią to jednak bez należytego przygotowania - wynika z badania przeprowadzonego przez TNS Polska na zlecenie Grupy LUX MED.

Badanie TNS Polska: 44 proc. Polaków uprawia sport. Fot. Archiwum

Jak wynika z zaprezentowanego w środę (8 czerwca) badania, coraz więcej czasu spędzamy aktywnie. Polacy najczęściej decydują się na jazdę na rowerze (45 proc.), bieganie (25 proc.), grę w piłkę nożną (17 proc.), trening siłowy (16 proc.) oraz pływanie (14 proc.). Z badania dotyczącego aktywności sportowej Polaków wynika ponadto, że co czwarty ankietowany trenuje z dużą częstotliwością: 7 proc. uprawia sport codziennie lub prawie codziennie, a 17 proc. kilka razy w tygodniu.

Prezentacja wyników ankiety towarzyszyła rozpoczęciu kampanii "Zdrowi-gotowi-sport!", mającej podnosić świadomość w zakresie konieczności kontroli stanu zdrowia przez osoby uprawiające sport. Prowadzonej przez Grupę LUX MED akcji patronują polscy olimpijczycy.

Uczestnicy konferencji w Centrum Olimpijskim PKOl, na której zaprezentowano wyniki badania, zwracali uwagę, że wzmożeniu aktywności fizycznej Polaków nie towarzyszy gwarantujący wyższe bezpieczeństwo i lepsze efekty treningowe monitoring medyczny. Tym samym w dużo większym stopniu jesteśmy narażeni m.in. na kontuzje a na ogół też nic nie wiemy o medycznie zdiagnozowanych przeciwskazaniach do uprawiania sportu.

Ponad połowa Polaków uprawiających sport przyznaje, że swoje treningi opiera jedynie na własnej wiedzy oraz doświadczeniu (54 proc.). Szczególnie niepokojące dla ekspertów okazały się jednak statystyki dotyczące wykonywania specjalistycznych badań lekarskich. Kluczowemu dla bezpieczeństwa badaniu serca poddało się jedynie 19 proc. Respondentów a tylko 6 proc. Miało kontakt z lekarzem specjalistą medycyny sportowej.

Dodatkowo z badań wynika, że w przypadku pojawienia się dolegliwości utrudniających aktywność fizyczną, jedynie 34 proc. Polaków decyduje się skorzystać z porady lekarza, 30 proc. przerywa trening do czasu ich ustąpienia, a 25 proc. zażywa suplementy diety lub leki bez recepty.

Ogólnopolskie badanie TNS Polska "Aktywność sportowa Polaków" zostało przeprowadzone w dniach 20-25 maja 2016 r. na próbie reprezentatywnej dla populacji Polaków w wieku 18-50 lat. Badanie wykonano metodą wywiadów bezpośrednich CAPI.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum