Badanie: 55 proc. polskich bezrobotnych 50+ cierpi na depresję

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 27 czerwca 2013 08:41

Ponad połowa polskich bezrobotnych po pięćdziesiątce cierpi z powodu depresji - wynika z międzynarodowego badania SHARE poświęconego aktywności w okresie starzenia się i solidarności międzypokoleniowej po kryzysie gospodarczym.

Badanie: 55 proc. polskich bezrobotnych 50+ cierpi na depresję
W innych krajach regionu środkowowschodniego, takich jak Węgry, Czechy czy Estonia, odsetek ten oscyluje wokół 40 proc. Dla porównania w Holandii - 8,7 proc. (to jedyny kraj w Europie, gdzie na depresję częściej narażeni są pracujący, którzy skończyli 50 lat - 14,5 proc. - niż bezrobotni).

Jak poinformowała Fundacja Centrum Analiz Ekonomicznych CenEA, która jest polskim partnerem Konsorcjum Badawczego SHARE, w wielu krajach objawy depresji wśród bezrobotnych występują ponad dwukrotnie częściej, niż wśród pracujących. Problem ten jest szczególnie widoczny w Polsce.

- W okresie czterech lat, dzielących najnowszą rundę badania i jego poprzednią edycję, prawdopodobieństwo wpadnięcia w zły stan zdrowia wśród osób w trudnej sytuacji materialnej było o około 40 proc. wyższe, niż wśród tych, którzy deklarowali, że dają sobie radę bez problemów - napisano w komunikacie na temat badania.

Według autorów analizy, kryzys gospodarczy jest poważnym wyzwaniem dla ekonomicznej i społecznej przyszłości Europy, szczególnie w obliczu jedynie częściowo rozwiązanego problemu starzenia się społeczeństw.

Wskazano, że kryzys przyczynił się do zmniejszenia prawdopodobieństwa przejścia na emeryturę. W obliczu trudności ekonomicznych wiele osób decydowało się bowiem na przedłużenie okresu zatrudnienia.

- Późniejsze przejście na emeryturę, poza utrzymaniem dochodów z pracy, ma też przełożenie na zachowanie relacji społecznych, co jest z kolei podstawowym czynnikiem przyczyniającym się do spowolnienia procesu ograniczania zdolności umysłowych - zaznaczono.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum