Badania: sława skraca życie?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 27 kwietnia 2013 15:11

Okazuje się, że aktorzy i gwiazdy sportu umierają o kilka lat wcześniej niż osoby, które odniosły sukces na innym polu - podaje magazyn "QJM: An International Journal of Medicine".

Badania: sława skraca życie?
Badacze z Australii przejrzeli tysiąc nekrologów opublikowanych w gazecie "New York Times" w latach 2009-2011. Orzekli, że celebryci - aktorzy, piosenkarze i muzycy oraz gwiazdy sportu umierają najmłodziej, średnio w wieku 77 lat. Pisarze, kompozytorzy i artyści dożywali średnio 79. roku życia. Natomiast naukowcy - w tym historycy i ekonomiści - osiągali 82. rok życia. Najdłużej średnio żyli biznesmeni i politycy - dożywali 83 lat.

Wśród celebrytów najpowszechniejszą chorobą był rak, szczególnie płuc - wyliczyli badacze z University of Queensland i University of New South Wales. - Taka retrospektywa nie może niczego udowodnić, ale podnosi interesujące kwestie związane ze sławą - stwierdził prof. Richard Epstein. Zastanawia się on m.in, czy skoro gwiazdy krócej żyją, to czy oznacza to, że sława za młodu predysponuje je do złych nawyków w późniejszym życiu, kiedy sukces przeminie.

Jego zdaniem, bez względu na przyczynę, powinno się te wyniki potraktować jako "ostrzeżenie zdrowotne dla młodych ludzi, którzy aspirują do bycia gwiazdami".
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum