×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Badania: są filmy, od których naprawdę tężeje krew

Autor: PAP/Rynek Zdrowia24 grudnia 2015 15:36Aktualizacja: 24 grudnia 2015 15:38

Mrożące krew w żyłach filmy rzeczywiście sprawiają, że wielu osobom gęstnieje krew. Ma to swoje wyjaśnienie ewolucyjne. Wygląda na to, że strach może rzeczywiście zmrozić krew w żyłach. Dlaczego tak się dzieje?

Badania: są filmy, od których naprawdę tężeje krew
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Lejdzie (Holandia) wykazali, że straszne filmy mogą wywoływać u niektórych ludzi wzrost poziomu czynnika koagulacyjnego VIII, który zwiększa krzepliwość krwi i powoduje, że krew w żyłach tężeje - podaje PAP.

Badacze podzielili 24 osoby na dwie grupy. Jedna z nich oglądała horror zatytułowany „Naznaczony” („Insidious”) opowiadający o chłopcu w śpiączce, który wkracza do świata umarłych. Druga zapoznawała się z filmem dokumentalnym „Rok w Szampanii” („A Year in Champagne”) o produkcji szampana. Po tygodniu grupy zamieniły się miejscami.

Przed i po każdym seansie badanych proszono o wypełnienie kwestionariusza mierzącego nasilenie strachu, a także pobierano od nich próbki krwi w celu zbadania poziomu czynników koagulacyjnych – czynnika koagulacyjnego VIII, D-dimera, trombiny i protrombiny.

Okazało się, że po obejrzeniu horroru poziom czynnika koagulacyjnego VIII wzrósł u 57 proc. badanych. U osób oglądających film dokumentalny odsetek ten wyniósł tylko 14 proc.

Czynnik koagulacyjny VIII zwiększa krzepliwość krwi. Niedobór tego czynnika może prowadzić do hemofilii. Nadmiar grozi zakrzepicą żył głębokich i zatorowością płucną.

Wygląda na to, że strach może rzeczywiście zmrozić krew w żyłach. Z perspektywy ewolucyjnej jest to zjawisko adaptacyjne, bo w sytuacji zagrożenia wiążącej się z ryzykiem zranienia duża krzepliwość krwi może nawet uratować człowieka przed śmiercią.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze