Badania: próchnica staje coraz większym problemem zdrowotnym

Autor: RZX/Rynek Zdrowia • • 07 lipca 2017 13:44

Ponad 58% przebadanych dzieci ma próchnicę. Problem dotyczy średnio dwóch zębów stałych oraz 5 zębów mlecznych. W ciągu ostatnich pięciu lat Akademia Zdrowego Uśmiechu przebadała aż 38,5 tys. przedszkolaków. Przekrojowe wyniki badań przeprowadzonych w 560 przedszkolach w Polsce są zatrważające.

Badania: próchnica staje coraz większym problemem zdrowotnym
FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Akademia Zdrowego Uśmiechu edukuje oraz monitoruje problem próchnicy wśród dzieci. Statystyki  pokazują, że praktycznie 6 na 10 dzieci w Polsce ma próchnicę.

Choroba ta, często bagatelizowana przez rodziców, wychodzących z założenia, że mleczaków nie trzeba leczyć bo i tak wypadną, powoduje poważne problemy. Jeden zainfekowany ząb może zainfekować pozostałe, a w przyszłości nawet prowadzić do kłopotów z wyrzynaniem się zębów stałych.

Jak pokazują statystyki Akademii Zdrowego Uśmiechu, każde dziecko z próchnicą w zębach mlecznych do leczenia zakwalifikowane miało 5 zębów. Wartość ta jest stała w ciągu ostatnich pięciu lat.

Niepokojący również jest znaczny odsetek dzieci z próchnicą rozwiniętą w zębach stałych; u ponad 1,5% przebadanych dzieci stwierdzono tę chorobę.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum