Badania: polscy seniorzy mniej aktywni od swoich europejskich rówieśników

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 06 sierpnia 2014 09:25

Polacy, którzy przekroczyli 55. rok życia są w ogonie Europy. Najwcześniej idą na emeryturę, najgorzej też wypadają w testach poznawczych: zapamiętują najmniej słów, najwolniej konstruują wypowiedzi - informuje Dziennik Gazeta Prawna.

Taki obraz polskiego seniora wyłania się z międzynarodowego Badania Zdrowia, Starzenia się i Przechodzenia na Emeryturę w Europie (SHARE).

Polacy idą na emeryturę, bo mogą - w żadnym innym kraju decyzja w tej sprawie nie jest tak silnie związana z nabyciem praw do świadczenia.

Ale dzieje się tak też dlatego, że czują się gorzej niż seniorzy innych narodowości. - Spośród wszystkich Europejczyków to Polacy, obok Węgrów i Estończyków, deklarują najgorszy stan zdrowia - wskazuje demograf SGH i badacz IBE, dr Maja Rynko.

Jak mówi, w Polsce emerytura kojarzy się z marazmem. - Badania pokazały, że starsi Polacy mają problem nie tylko z praca, ale też aktywnością społeczną, intelektualną i fizyczną - zaznacza ekspertka.

Rynko ocenia, że jeśli nie brać pod uwagę uczestnictwa w życiu religijnym, to zaledwie 15 proc. polskich seniorów jest aktywnych społecznie. Dla porównania: we Francji, w Austrii czy w Niemczech - ponad 40 proc.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum