Badania: optymiści śpią lepiej i dłużej

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 11 sierpnia 2019 12:07

Osoby o optymistycznym nastawieniu do życia mają mniej problemów ze snem i zazwyczaj przesypiają odpowiednią liczbę godzin, bo prawdopodobnie lepiej radzą sobie ze stresem - czytamy na łamach „Behavioral Medicine”.

Badania: optymiści śpią lepiej i dłużej
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Naukowcy z Uniwersytetu Illinois w Urbanie i Champaign (USA) poprosili ponad 3,5 tys. ochotników o wypełnienie ankiety mierzącej natężenie optymizmu oraz ocenę - dwa razy w odstępie pięciu lat - jakości i długości snu z ostatniego miesiąca.

Dodatkowo części uczestników przekazali aktygrafy (urządzenia do pomiaru ruchu), które mieli oni nosić przez dwie noce w tygodniu i jedną w weekend podczas dwóch okazji w ciągu roku.

Specjaliści mogli dzięki temu poznać zarówno subiektywne odczucia badanych na temat nocnego wypoczynku, jak również obiektywne dane dotyczące poziomu aktywności w ciągu nocy.

Rezultaty pokazały, że osoby o najbardziej optymistycznym nastawieniu do życia spały lepiej i dłużej. Rzadziej (o 74 proc.) donosiły o problemach z bezsennością lub nadmierną sennością w ciągu dnia. Częściej przesypiały przepisowe 6-9 godzin każdej nocy.

Zdaniem badaczy optymizm ułatwia zasypianie i pomaga lepiej wypocząć, bo poprzez skuteczne strategie radzenia sobie z napięciem sprzyja łagodzeniu objawów stresu.

- Optymiści mają większą skłonność do angażowania się w strategie zorientowane na problem oraz interpretowania stresujących wydarzeń w pozytywny sposób. Dzięki temu, kiedy kładą się do łóżka lub wypoczywają w ciągu nocy, nie zamartwiają się i nie borykają z nawracającymi wątpliwościami - mówi koordynatorka badania prof. Rosalba Hernandez.

O badaniu można przeczytać pod adresem: https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/08964289.2019.1575179. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum