Badania: młodzi ojcowie żyją krócej?

Autor: money.pl/Rynek Zdrowia • • 04 sierpnia 2015 19:23

Mężczyźni, którzy zostali ojcami przed 25. rokiem życia są bardziej narażeni na zgon w średnim wieku niż ci, którzy odkładają ojcostwo na później - wynika z badania, które publikuje internetowe wydanie Journal of Epidemiology & Community Health.

Badania: młodzi ojcowie żyją krócej?
Mężczyźni, którzy zostali ojcami przed 25. rokiem życia są bardziej narażeni na zgon w średnim wieku Fot. Archiwum RZ

Naukowcy z Uniwersytetu Helsińskiego doszli do takich wniosków po przeanalizowaniu danych zebranych wśród ponad 30 tys. mężczyzn urodzonych w Finlandii w latach 1940-50.Wszyscy zostali ojcami przed 45. rokiem życia. Stan ich zdrowia śledzono do 54. roku życia lub do śmierci - informuje money.pl

Około 15 proc. spośród nich zostało po raz pierwszy ojcem już przed 22. rokiem życia, 29 proc. w wieku 22-24 lata, 18 proc. między 25. a 26. rokiem życia, 19 proc. między 27. a 29. rokiem życia i również 19 proc. w wieku 30-44 lata.

W analizie uwzględniono takie czynniki, jak wiek i poziom wykształcenia mężczyzn, miejsce zamieszkania, liczbę dzieci i posiadanie małżonki.

W ciągu 10 lat badania 5 proc. mężczyzn zmarło. Najczęstszymi przyczynami zgonów były: niedokrwienna choroba serca (26 proc.) i schorzenia związane z nadużywaniem alkoholu (16 proc.).

Jak wyliczyli naukowcy, mężczyźni, którzy zostali ojcami przed ukończeniem 22. roku życia byli o 26 proc. bardziej narażeni na zgon w średnim wieku niż panowie, którzy pierwszego dziecka doczekali się między 25. a 26. rokiem życia. Natomiast zostanie ojcem po raz pierwszy w wieku 30-44 lat wiązało się z niższym o 25 proc. ryzykiem zgonu w średnim wieku.

Oznacza to, że związek między ojcostwem w młodym wieku a wyższym ryzykiem przedwczesnego zgonu ma prawdopodobnie charakter przyczynowo-skutkowy.

Naukowcy tłumaczą, że choć posiadanie dziecka w młodym wieku jest mniej obciążające dla mężczyzn niż dla kobiet, to widocznie łączenie ról partnera, ojca i żywiciela rodziny jest dla młodych mężczyzn źródłem znacznego stresu natury psychologicznej i ekonomicznej, a to z kolei negatywnie odbija się na stanie ich zdrowia.

Więcej: tech.money.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum