Badania: jedynie 3,6 proc. urzędników gimnastykuje się w trakcie pracy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 września 2016 12:30

Ponad połowa pracowników samorządowych ocenia, że ich kondycja fizyczna jest przeciętna, a jedna piąta, że zła - wynika z sondy Serwisu Samorządowego PAP.

Badania: jedynie 3,6 proc. urzędników gimnastykuje się w trakcie pracy
jedynie 3,6 proc. urzędników gimnastykuje się w trakcie pracy. Fot. PTWP

Ponad 91 proc. zapytanych przez Serwis Samorządowy PAP urzędników samorządowych wskazało, że wykonuje swoją pracę w pozycji siedzącej, a niespełna osiem proc. pracuje w pozycji mieszanej - siedząc i stojąc.

Około 43 proc. ankietowanych w pozycji siedzącej spędzą powyżej sześć godzin dziennie. Natomiast niespełna połowa pracując, siedzi osiem i więcej godzin.

Zapytano samorządowców również o to, czy wykonują ćwiczenia, siedząc w pracy przed komputerem. Jedynie 3,6 proc. urzędników deklaruje, że gimnastykuje się w trakcie pracy. Natomiast 96,4 proc. nie wykonuje żadnych ćwiczeń.

Wśród wszystkich osób, które gimnastykują się w pracy 15 proc. ankietowanych zadeklarowało, że pracodawca zachęca lub umożliwia im wykonywanie ćwiczeń. Z kolei 96 proc. ankietowanych niećwiczących podkreśla, że ich pracodawca nie promuje i nie umożliwia im wykonywania ćwiczeń gimnastycznych.

Zapytano także o to, czy urzędy dbają o dobrą formę swoich pracowników. Jedynie 12 proc. ankietowanych wskazuje, że pracodawca daje im możliwość korzystania poza pracą z kart sportowych lub innego rodzaju programów zachęcających do ćwiczeń fizycznych.

Ponad 47 proc. biorący udział w sondzie zadeklarowało, że kilka razy w tygodniu wykonuje aktywność ruchową, codziennie ćwiczy ponad 10 proc., a rzadko już 36 proc. zapytanych. Ponad 16 proc. nie ćwiczy prawie wcale lub wcale.

Samorządowcy nie za dobrze oceniają swoja sprawność. Ponad połowa pracowników jednostek samorządu terytorialnego uznała, że ich kondycja jest przeciętna, a jedna piąta, że zła. Podobna liczba ankietowanych opisuje swój stan fizyczny jako dobry, a tylko 2 proc jako bardzo dobry.

W ankiecie Kondycja fizyczna urzędnika wzięły udział 443 osoby. Ponad 84 proc. ankietowanych to pracownicy gminnych urzędów, 7 proc. badanych stanowią urzędnicy powiatowi, a niespełna 5 proc. wojewódzcy.

Czytaj: www. samorząd.pap.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum