Badania: indywidualizacja zaleceń żywieniowych przyszłością dietetyki

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 20 grudnia 2016 13:01

Dieta, która przynosi rezultaty w przypadku jednej osoby może okazać się niewłaściwa w przypadku innej. Dr Lee Kaplan przekonuje, że istnieją różne rodzaje otyłości i każdy wymaga innej profilaktyki i leczenia. Jak na razie naukowiec wskazuje na 59 jej rodzajów.

Badania: indywidualizacja zaleceń żywieniowych przyszłością dietetyki
Nie ma jednej, skutecznej diety dla wszystkich Fot. Archiwum

Eksperci przyznają, że przyczyn otyłości, poza tymi oczywistymi, może być wiele. Otyłość może mieć podłoże genetyczne, co jest raczej rzadko spotykane, może być wynikiem choroby czy następstwem przyjmowanych leków. Decydując się na dietę należy mieć na względzie wymienione czynniki, ale również fakt, że nie ma jednej, skutecznej diety dla wszystkich. Potwierdziły to badania przeprowadzone przez naukowców z Weizmann Institute of Science.

Izraelscy naukowcy wykazali, że różni ludzie w odmienny sposób reagują na tę samą dietę. Autorzy badań, Eran Segal i Eran Elinav, skoncentrowali się na głównych komponentach składających się na plany żywieniowe tj. dieta Atkinsa, zone czy south beach. W szczególności zwracali uwagę na indeks glikemiczny poszczególnych produktów.

Okazało się, że wskaźnik masy ciała i wiek, zgodnie z oczekiwaniami, miały wpływ na poziom glukozy we krwi po posiłku. W badaniach wykazano jednak, że poszczególne osoby reagują w bardzo zróżnicowany sposób na te same produkty.

- Wyniki badań były dla nas samych zaskakujące. Okazało się jak niewiele wiemy o jednej z podstawowych czynności w naszym życiu - jedzeniu - przyznał Eran Segal.

Naukowcy twierdzą, że dostosowanie planu żywieniowego do indywidualnych potrzeb organizmu, to przyszłość dietetyki. Okazuje się, że nawet najzdrowsze produkty, zalecane każdemu w codziennej diecie, dla jednych mogą okazać się źródłem cennych składników odżywczych, innym mogą szkodzić.

- Z analiz wynika jednoznacznie, że te same ogólne zalecenia nie zawsze są właściwe i odpowiednie dla wszystkich - dodał Segal.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum