PAP- Nauka w Polsce/Rynek Zdrowia | 23-11-2018 10:31

Badania: hałas w szpitalu szkodzi personelowi i pacjentom

Brytyjscy naukowcy ostrzegają, że w szpitalach jest coraz głośniej, co odbija się na zdrowiu lekarzy i pacjentów.

Hałas może m.in. zwiększać stres wywołany hospitalizacją Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Badania, jakie przeprowadzili naukowcy z King`s College London oraz University of the Arts London (UAL) wskazują,  że poziom hałasu rejestrowany w szpitalach regularnie przekraczał międzynarodowe zalecenia. Nawet na oddziale intensywnej terapii, gdzie przebywają osoby w najcięższym stanie, odnotowywano natężenie dźwięku rzędu 100 decybeli - takie jak przy głośnym słuchaniu muzyki przez słuchawki.

Panujący w szpitalach hałas utrudnia komunikację pomiędzy personelem, powoduje irytację i zmęczenie oraz wpływa negatywnie na jakość i bezpieczeństwo opieki nad pacjentami. Wywołany hałasem stres pogarsza wydajność i dobre samopoczucie pracowników, przyczyniając się do wypalenia zawodowego.

Autorzy podkreślają, że hałas może również wpływać na zdolność pacjenta do odpoczynku, leczenia i regeneracji, zwiększać stres wywołany hospitalizacją, nasilać wrażliwość na ból, podnosić ciśnienie krwi i pogarszać stan psychiczny.

Hałas utrudnia także sen, co jest szczególnie wyraźne w przypadku odgłosów wydawanych przez aparaturę (ludzkie głosy mniej przeszkadzają). Wpływa także na szybkość powrotu do zdrowia po hospitalizacji, np. pacjenci, u których wykonywano koronarografię w czasie, gdy panował hałas, byli częściej hospitalizowani powtórnie, niż pacjenci leczeni w cichszym momencie.

Więcej: naukawpolsce.pap.pl