Badania: aż 56 proc. seniorów nie podejmuje żadnej aktywności fizycznej

Autor: rp.pl/Rynek Zdrowia • • 04 lutego 2019 08:56

Spadek siły mięśniowej między 50. a 70. rokiem życia wynosi 30 proc., i kolejne 30 proc. między 70. a 80. rokiem życia. Tymczasem najmniej aktywni są seniorzy - aż 56 proc. z nich nie podejmuje żadnej aktywności fizycznej.

Badania: aż 56 proc. seniorów nie podejmuje żadnej aktywności fizycznej
Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Najczęściej osoby starsze przyznają, że swoje obowiązki domowe oraz codzienną aktywność w postaci spaceru do sklepu, traktują jako wystarczającą ilość ruchu. Niestety, według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) to wciąż za mało.

Można znacznie spowolnić proces starzenia dzięki regularnej aktywności fizycznej - przekonują eksperci i podkreślają, że ćwiczenia pomogą zachować siły na dłużej.

Regularną aktywność ruchową uznaje się za jeden z najważniejszych czynników łagodzących wpływ wieku i umożliwiających tzw. pomyślne starzenie się (successful ageing). Siedzący tryb życia, tak powszechny u osób w podeszłym wieku, ma niekorzystny wpływ na większość układów i funkcji organizmu, niezbędnych do utrzymania niezależności i samodzielności w zakresie czynności codziennych. Bezczynność upośledza funkcjonowanie układów krążenia, oddechowego i ruchu, co powoduje spadek wydolności fizycznej.

Czytaj: rp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum