Badania: 56 proc. Polaków chodzi do lekarza tylko wtedy, gdy im coś dolega

Autor: wirtualnemedia.pl/Rynek Zdrowia • • 13 marca 2018 10:52

Jak wynika z badania ARC Rynek i Opinia, swój stan zdrowia, kondycję psychiczną oraz fizyczną Polacy oceniają na dostateczny plus. Regularne badania profilaktyczne wykonuje co trzeci, a co dziesiąty w ogóle nie kontroluje stanu zdrowia.

Fot. archiwum

56 proc. Polaków korzysta z porad lekarza tylko wtedy, gdy coś im dolega. Tyle samo przyznaje, że nie lubi wizyt u lekarza. Najwyższy odsetek Polaków korzysta z wyłącznie z państwowej służby zdrowia (52 proc.), co czwarty zaś i z państwowej, i z prywatnej.

Dla Polaków, lekarze są najbardziej wiarygodnym źródeł informacji - specjalistom ufa 80 proc., a pierwszego kontaktu - 70 proc. Jedna piąta wierzy zaś w to, co o zdrowiu przeczyta w internecie, zaś 44 proc. - co powie rodzina.

41 proc. pacjentów państwowej służby zdrowia uważa lekarzy za życzliwych, podczas gdy w prywatnej służbie zdrowia odsetek ten sięga 74 proc. - informuje portal wirtualnemedia.pl.

Respondenci, odpowiadając na pytanie o przyczyny, dla których nie wykonują badań, przede wszystkim mówią o tym, że są one związane z czasem, jaki trzeba poświęcić, aby je wykonać, a także z dostępnością lekarzy i kosztami diagnostyki.

Dane pochodzą z badania zrealizowanego przez ARC Rynek i Opinia w dniach 13-16 lutego 2018 r. oraz raportu "Badania Polacy a kwestie zdrowotne" zrealizowanego także przez ARC we wrześniu 2017 r.

Więcej: www.wirtualnemedia.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum