Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia | 21-09-2017 12:30

BBC o oszustwach paraolimpijczyków: udają bardziej niepełnosprawnych niż są

Brytyjscy paraolimpijczycy uciekają się do oszustw i udawania bardziej niepełnosprawnych niż są w rzeczywistości. W ten sposób rosną ich szanse na medale - ujawnia BBC.

Niektórzy sportowcy "stają na głowie", by wystartować tam, gdzie mają największe szanse na medal Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Ustalenia dziennikarzy dowodzą, że niektórzy sportowcy "stają na głowie", by wystartować tam, gdzie mają największe szanse na medal. W związku z tym, że sposoby oceny nie są do końca obiektywne, sportowcy oszukują. Ci bardziej sprawni robią wszystko by dostać się do grupy mniej sprawnych i zwiększyć dzięki temu swoje medalowe nadzieje - informuje Gazeta Wyborcza.

BBC po rozmowach z zawodnikami i ich rodzicami, trenerami i członkami komisji klasyfikacyjnych ujawniło metody oszustw. Pływacy z porażeniem mózgowym przesiadują w lodowatej wodzie, by zwiększyć spastyczność, ci po amputacjach przechodzą kolejne operacje, bo dalsze skrócenie kończyny pozwoli im startować w innej klasie. Inni obwiązują ramię na kilka dni, zdejmują bandaże tuż przed spotkaniem z komisją klasyfikacyjną i nie są w stanie wyprostować ręki. A do konkurencji na wózkach zgłaszają się zawodnicy, którzy na co dzień z nich nie korzystają.

Więcej: www.gazeta.pl