Australijczycy protestują przeciwko ograniczeniom związanym z Covid-19; są zatrzymani

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 września 2020 16:10

Policja w Australii zatrzymała kilkadziesiąt osób i wystawiła ponad 100 mandatów podczas protestów przeciwko ograniczeniom związanym z epidemią Covid-19, w których w sobotę (5 września) uczestniczyły w całym kraju setki osób.

Australijczycy protestują przeciwko ograniczeniom związanym z Covid-19; są zatrzymani
Demonstracje były w dużej mierze inspirowane przez internetowe grupy promujące teorie spiskowe związane z SARS-CoV-2, a także przez ruch antyszczepionkowy. Fot. Shutterstock

W Melbourne, stolicy stanu Wiktoria będącego epicentrum epidemii w Australii, około 300 osób maszerowało przeciwko kwarantannie obowiązującej od ponad miesiąca, skandując "wolność" i "kwestia praw człowieka". Mniejsze protesty odbyły się w Sydney, Brisbane, Adelajdzie i Perth.

Demonstracje były w dużej mierze inspirowane przez internetowe grupy promujące teorie spiskowe związane z SARS-CoV-2, a także przez ruch antyszczepionkowy - zauważa AFP.

Policja zatrzymała 15 osób Melbourne: 14 za złamanie zasad kwarantanny i jedną za napaść na funkcjonariusza, który został ranny w głowę. W innych miejscach odbyły się mniejsze wiece, które według lokalnych mediów okazały się bardziej brutalne. Policja zatrzymała 14 osób, w tym trzy podejrzane o napaść na funkcjonariuszy.

Potwierdzone zakażenia koronawirusem w Australii wzrosły ponad trzykrotnie w ciągu ostatnich dwóch miesięcy do ponad 26 tys. przypadków, a liczba zgonów w tym samym okresie zwiększyła się ze 104 do 748.

Położony w południowo-wschodniej części kraju stan Wiktoria odpowiada za 75 proc. wszystkich zakażeń w Australii i 90 proc. wszystkich zgonów. Od lipca obowiązuje tam kwarantanna, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa. Władze wprowadziły regulacje dotyczące pozostawania w domu i godzinę policyjną w Melbourne. Wiele firm zamknięto i zakazano zgromadzeń w całym stanie.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum