Asystent osoby niepełnosprawnej: bardzo potrzebny, ale...

Autor: gazetaprawna.pl/ Rynek Zdrowia • • 27 grudnia 2019 19:40

W uzyskaniu większej samodzielności osobom niepełnosprawnym ma pomóc kolejny program realizowany przez resort rodziny - "Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej" - edycja 2019-2020.

Z tego rodzaju pomocy nadal korzysta zbyt mało osób Fot. Shutterstock

Dla niepełnosprawnych prowadzenie samodzielnego życia jest trudne, bo choć coraz więcej budynków użyteczności publicznej jest dostosowywanych do potrzeb osób z różnymi dysfunkcjami, to nie zawsze są one w stanie korzystać z nich samodzielnie i nie za każdym razem mogą liczyć na pomoc bliskich - informuje gazetaprawna.pl

Dlatego dostępność usług asystenta powinna przyczynić się do umożliwienia prowadzenia przez osoby niepełnosprawne bardziej aktywnego i samodzielnego życia.

Według raportu pt. „Badanie potrzeb osób niepełnosprawnych” przeprowadzonego na zlecenie Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych to właśnie wsparcie asystenta osobistego w wykonywaniu codziennych czynności uznane zostało za warunek niezbędny rzeczywistego i skutecznego włączenia osób niepełnosprawnych w życie społeczności lokalnej.

Jednocześnie na podstawie przedstawionych w tym badaniu danych statystycznych w zakresie "Wykorzystania różnych form wsparcia dostępnych dla osób niepełnosprawnych - kiedykolwiek oraz obecnie" zaledwie 7 proc. osób niepełnosprawnych korzystało z pomocy asystenta w momencie przeprowadzenia badania, a 10 proc. osób niepełnosprawnych korzystało z takiej pomocy kiedykolwiek. Z takiego rodzaju wsparcia w szczególności korzystała grupa osób niepełnosprawnych z upośledzeniem umysłowym (15 proc.).

Więcej: gazetaprawna.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum