Artyści pomagają chorej nastolatce z Kielc

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 01 września 2009 14:49

Trzynastu artystów odpowiedziało już na apel prezydenta Kielc i Targów Kielce - wystosowany do 200 polskich twórców - o wsparcie akcji charytatywnej na rzecz ratowania życia 17-letniej Dominiki Kitlińskiej. Dochód z aukcji dzieł sztuki zostanie przeznaczony na przeszczep serca i płuc ciężko chorej nastolatki.

Artyści pomagają chorej nastolatce z Kielc
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Pierwszy odpowiedział na wezwanie profesor Wojciech Sadley, którego prace znajdują się w kolekcjach muzeów europejskich i amerykańskich, a także w wielu zbiorach prywatnych. Za nim pojawiły się deklaracje przekazania obrazów na dobroczynny cel m.in. od Leszka Mądzika, Ryszarda Gieryszewskiego i Franciszka Bunscha - poinformowała Barbara Sipa z Targów Kielce.

- Z wielką życzliwością i wiarą, że i mój skromny obraz przyczyni się do uratowania życia, tego największego skarbu, który jest nam wszystkim dany, przekazuję na aukcję mój obraz „Starość” - olej na płótnie z 1955 roku - napisał artysta malarz Stefan Berdak.

Dominika cierpi na rzadką, postępującą chorobę zwaną pierwotnym nadciśnieniem płucnym. Jedynym sposobem na uratowanie jej życia jest pilne przeszczepienie płuc i serca. W Polsce brakuje dawców odpowiednich narządów. Dominika została zakwalifikowana do przeszczepu w klinice wiedeńskiej. Jednak warunkiem przeprowadzenia operacji jest wpłata 120 tysięcy euro.

Do akcji prowadzonej na jej rzecz przez regionalny dziennik Echo Dnia przyłączają się kolejne instytucje. Prezydent Kielc Wojciech Lubawski, Targi Kielce, kieleckie BWA, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie oraz miejscowy oddział Gazety Wyborczej postawili na aukcję dzieł sztuki. Odbędzie się ona 21 października w domu aukcyjnym Rempeks w Warszawie.

Na początku tego roku Targi Kielce zorganizowały wielki koncert charytatywny w Fabryce Trzciny w Warszawie, który był zwieńczeniem akcji na rzecz alpinisty Pawła Kulinicza, dotkniętego ataksją mózgowo-rdzeniową. Dzięki imprezie chłopak przeszedł pomyślnie operację wszczepienia komórek macierzystych w chińskiej klinice.

Kielecka fundacja VIVE Serce Dzieciom, ul.K.Olszewskiego 6, otworzyła specjalne konto dla ofiarodawców: ING o/Kielce, nr 24105014161000002278561093 z dopiskiem „Dla Dominiki Kitlińskiej”. Zdeponowano na nim już ponad sto tysięcy zł.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum