Archidiecezja warszawska: 11 lutego obchodzimy 27. Światowy Dzień Chorego

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 lutego 2019 14:03

Za niespełna tydzień - 11 lutego Kościół obchodzi 27. Światowy Dzień Chorego. W tym dniu w archidiecezji warszawskiej biskupi odprawią msze święte w szpitalach i spotkają się z pacjentami - poinformowało we wtorek (5 lutego) biuro prasowe archidiecezji warszawskiej.

Archidiecezja warszawska: 11 lutego obchodzimy 27. Światowy Dzień Chorego
Fot. archiwum

W przekazanym komunikacie, jego autorzy podkreślają, że celem obchodów "jest objęcie modlitwą wszystkich cierpiących i zwrócenie uwagi na ich potrzeby".

Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz o godz. 8 odprawi mszę św. w Szpitalu na Solcu, natomiast biskup pomocniczy Rafał Markowski o godz. 15 w Centralnym Szpitalu Klinicznym na Banacha.

Tegorocznym hasłem Światowego Dnia Chorego jest werset z Ewangelii wg św. Mateusza "Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie". Parafie w ten dzień szczególnie modlą się za chorych i cierpiących. W niektórych, już w poprzedzający ten dzień weekend zostaną odprawione msze św. z udziałem chorych.

Wolontariusze, którym w tegorocznym orędziu wiele uwagi poświęca papież Franciszek, pomogą dotrzeć im do kościoła na msze i spotkania organizowane przez parafie. W parafii św. Rafała i Alberta w Warszawie, przy ul. Gwiaździstej 17 w niedzielę od godz. 9.30 będzie można honorowo oddać krew.

W ciągu całego roku opiekę duchową osobom chorym zapewniają przede wszystkim parafie. Księża odwiedzają chorych z posługą sakramentalną. Tam, gdzie jest taka potrzeba, nadzwyczajni szafarze Komunii świętej zanoszą ją chorym i starszym do domów częściej. Chorych odwiedzają też wolontariusze z parafialnych Caritas.

Ponadto w szpitalach na terenie archidiecezji warszawskiej posługuje ok. 30 kapelanów szpitalnych. Są wśród nich zarówno księża diecezjalni, jak i wielu zakonników m.in. jezuici, orioniści i kamilianie.

Światowy Dzień Chorego ustanowił w 1992 r. papież Jan Paweł II i odtąd jest obchodzony w całym Kościele 11 lutego, w liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes. W tym roku jego centralne obchody odbędą się w dniach 9-11 lutego w Kalkucie w Indiach, mieście św. Matki Teresy, założycielki zgromadzenia Misjonarek Miłości. Papieskim wysłannikiem na te obchody będzie kard. Patrick D'Rozario z Bangladeszu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum