×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Arabia Saudyjska: lekarzom nie wolno będzie badać zwłok kobiecych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia01 grudnia 2013 21:56

Władze Arabii Saudyjskiej na wniosek muftiego generalnego ogłosiły zakaz badania zwłok kobiecych przez lekarzy-mężczyzn. Tego samego dnia poinformowano o zatrzymaniu w Rijadzie przez policję dwóch kobiet, które odważyły się jechać same autem.

Arabia Saudyjska: lekarzom nie wolno będzie badać zwłok kobiecych
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak podał saudyjski dziennik "Ukaz", minister zdrowia na wniosek najwyższego dostojnika religijnego w tym królestwie, muftiego Abdelaziza al-Szejcha, wydał zakaz badania kobiecych zwłok przez lekarzy - mężczyzn.

Autopsję i badania na zwłokach kobiet będą mogły przeprowadzać wyłącznie lekarki.

Jak podał arabski dziennik międzynarodowy "Al-Hayat", policja zatrzymała w Rijadzie kolejne dwie aktywistki ruchu na rzecz przyznania kobietom saudyjskim prawa do prowadzenia samochodu. Aziza al-Jusef i jej znajoma Iman al-Naszfan pojechały same samochodem do szpitala. Doniosła na nie policji para małżeńska, która jechała za nimi.

Po trzygodzinnym pobycie w areszcie zostały zwolnione za poręczeniem swych męskich opiekunów, którzy musieli się zobowiązać, że nie dopuszczą do ponownego złamania przez nie prawa islamskiego.

Zgodnie z zasadami szariatu w Arabii Saudyjskiej obowiązuję zasada separacji płci w miejscach publicznych, kobietom nie wolno prowadzić samochodu, podróżować za granicę bez towarzystwa męskich opiekunów i pokazywać się publicznie bez nikabu.Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze