Apteczka na wakacje: jak ją właściwie skompletować?

Autor: PWX/Rynek Zdrowia • • 27 czerwca 2015 10:59

Przede wszystkim skład naszej apteczki modyfikujemy pod kątem potrzeb naszych współtowarzyszy w podróży. Szczególną uwagę zwracamy przy tym na niemowlęta, małe dzieci i osoby starsze z chorobami przewlekłymi - mówi dr Irena Białokoz-Kalinowska z Medicover Białystok.

Apteczka na wakacje: jak ją właściwie skompletować?
Nie można przy tym zapomnieć o lekach przyjmowanych stale, Fot. Fotolia

Nie można przy tym zapomnieć o lekach przyjmowanych stale - te zabieramy w ilości wystarczającej na cały wyjazd. Do tego, w przypadku pacjentów z cukrzycą warto mieć ze sobą niezbędne urządzenie monitorujące terapię np. glukometr.

Leki, które zabierzemy na wakacje mogą rzecz jasna pochodzić z naszych domowych zapasów. Odpowiednio wcześniej należy tylko sprawdzić terminy ich przydatności.

W apteczce samochodowej, z uwagi na częste oddziaływanie wysokiej temperatury, powinny znajdować się jedynie środki pierwszej pomocy. Wszelkie medykamenty pakujemy więc do bagażu.

A co w takim zestawie musi się koniecznie znaleźć?

- Po pierwsze powinny być to środki opatrunkowe (gazy, plastry, opaski i bandaże elastyczne) i dezynfekcyjne (najwygodniejsze będą te w formie żelu). W przypadku aktywnych form wypoczynku lub wakacji z dziećmi przydatne będą także zimne kompresy i żele na stłuczenia - zaznacza dr Irena Białokoz-Kalinowska

Do tego nie powinniśmy zapominać o lekach przeciwbólowych i przeciwgorączkowych, preparatach na ból gardła, katar i kaszel oraz o termometrze. Niezbędne mogą okazać się również środki: przeciwsłoneczne (z wysokim filtrem UV) oraz łagodzące oparzenia słoneczne (z d-pantenolem) czy plastry lub tabletki na chorobę lokomocyjną.

Planując wypoczynek nad jeziorami i na obszarach leśnych z całą pewnością warto zaopatrzyć się w repelenty (w postaci spray’u, płynu czy kremu) na komary, meszki i inne owady, urządzenia pozwalające na usuwanie kleszczy oraz preparaty łagodzące skutki ukąszeń - w formie żelu lub leków antyhistaminowych.

- Te ostatnie mogą się także okazać niezbędne w przypadku niespodziewanych reakcji alergicznych spowodowanych np. spożyciem egzotycznej potrawy lub będących wynikiem przypadkowego kontaktu z toksyczną rośliną - zauważa specjalistka

Podczas wyjazdów zagranicznych, zwłaszcza poza Europę, nie można także pomijać profilaktyki zapobiegającej infekcjom przewodu pokarmowego. Podstawą w tym wypadku jest zaopatrzenie się w płyny dezynfekcyjne do mycia rąk przed posiłkami.

Oprócz tego warto ze sobą zabrać preparaty pozwalające na doustne uzupełnienie elektrolitów w razie wstąpienia wymiotów lub biegunki, gdyż stanowią one pierwszy krok w leczeniu i zapobiegają odwodnieniu organizmu.

Przydatne mogą przy tym również być środki osłaniające śluzówkę jelita i pochłaniające substancje toksyczne (np. węgiel leczniczy, diosmektyn i białczan taniny) oraz synbiotyki (probiotyki i prebiotyki) pomagające przywrócić równowagę bakteryjną jelit po zaburzeniach żołądkowych.

- Pamiętajmy też, że objawowe stosowanie leków hamujących perystaltykę jelit (loperamid) powinno być wyłącznie doraźne i krótkie - jedynie w celu opanowania gwałtownych objawów biegunkowych np. podczas podróży, gdy mamy ograniczony dostęp do toalety - dodaje na koniec specjalista.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum