Aplikacja pomoże niewidomym "zobaczyć" emocje?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 17 grudnia 2018 18:30

Chiński koncern Huawei zaprezentował w poniedziałek (17 grudnia) w Warszawie efekty współpracy swoich inżynierów i osób niewidomych: Facing Emotions. Aplikacja wykorzystująca sztuczną inteligencję (AI) ma pomóc niewidomym odczytywać emocje rozmówców.

Aplikacja pomoże niewidomym "zobaczyć" emocje?
FOT. John Karakatsanis/Flickr(CC BY-SA 2.0)

Za pomocą aplikacji Facing Emotions obiektyw znajdujący się na tylnej ściance smartfona skanuje twarz rozmówcy osoby niewidomej lub niedowidzącej. Następnie AI identyfikuje emocje i przekłada je na dźwięk słyszalny w telefonie lub w słuchawce. Firma zapewnia, że cały proces odbywa się w czasie rzeczywistym bez połączenia z siecią.

Aplikacja rozpoznaje siedem uniwersalnych emocji: zdziwienie, smutek, radość, strach, niesmak, pogardę i złość. Każda emocja ma przypisany określony, charakterystyczny dźwięk.

Aplikacja powstała przy wsparciu społeczności osób niewidomych i organizacji pozarządowej - przy jej opracowaniu Huawei nawiązał współpracę z Polskim Związkiem Niewidomych. Kluczową rolę według firmy odegrała grupa niewidomych testerów, którzy byli zaangażowani w najważniejsze etapy tworzenia aplikacji. W ramach współpracy przeprowadzono wywiady z przedstawicielami społeczności osób niewidomych na temat ich potrzeb i w oparciu o te spostrzeżenia opracowano rozwiązania, które były następnie testowane.

Ludzkie emocje na język dźwięków przełożył niewidomy kompozytor, twórca Niewidzialnej Wystawy Tomasz Bilecki. Aby uchwycić każdą z siedmiu podstawowych ludzkich emocji, dźwięki musiały być krótkie, proste i nieinwazyjne dla użytkownika i jego otoczenia. Unikalne spojrzenie kompozytora na naturę dźwięku pozwoliło mu przekazać emocje innym osobom niewidzącym. Próbki dźwięku były następnie testowane przez zespół niewidomych konsultantów, którzy oceniali ich przydatność w codziennym życiu.

Podczas tworzenia aplikacji okazało się, że osobom niewidzącym potrzebne jest również urządzenie umożliwiające korzystanie z niej w nieabsorbujący sposób. W odpowiedzi projektant Janek Kochański zaprojektował specjalny uchwyt na smartfona, który można wydrukować na drukarce 3D.

Aplikacja jest dostępna w Huawei AppGallery i Google Play. Działa wyłącznie na smartfonie Huawei Mate 20 Pro, który wyposażony jest w podwójny chipset obsługujący sztuczną inteligencję.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum