Aplikacja na telefon ułatwi życie niesłyszącym

Autor: TVN24/Rynek Zdrowia • • 21 kwietnia 2014 18:30

Za granicą zdobywa uznanie stworzony przez polskich twórców automatyczny program tłumaczący filmy na język migowy i obszerny słownik języka migowego. Teraz powstaje program umożliwiający automatyczne tłumaczenie języka migowego na podręcznym telefonie, co ogromnie ułatwi codzienne życie niesłyszącym.

- Słownik jest dość popularny. Korzysta z niego ponad 150 tys. osób - mówi TVN24BiŚ Przemysław Kusimierek, który wraz ze Sławomirem Łuczywkiem jest twórcą projektu Migam.pl.

W minionym roku Migam. pl zwyciężył w konkursie Virgin Academy, gdzie pokonał 4,5 tys. konkurentów z całego świata, a brytyjska organizacja Nominet Trust umieściła Migam.pl w setce najważniejszych projektów internetowych, które mają wpływ na społeczeństwo. Obok nich znalazły się tam m.in. cyfrowe pieniądze - bitcoiny, czy przeglądarka internetowa Mozilla Firefox.

Twórcy Migam.pl pracują teraz nad automatycznym tłumaczem języka migowego, który będzie tłumaczyć wszystkie języki migowe na języki pisane i mówione, i na odwrót. Znajdzie  zastosowanie m.in. podczas kontaktów osób niesłyszących z lekarzami.

Jak podaje TVN24BiŚ, opracowywany przez Migam.pl system pomoże niesłyszącym w codziennym życiu. Gdy niesłyszący np. pójdzie do urzędu z aplikacją wgraną na telefon, bez pomocy tłumacza samodzielnie porozumie się z urzędnikami.

Na świecie jest 70 mln niesłyszących osób, w Polsce około 470 tys. osób. Projekty, które powstają także nad Wisłą mogą sprawić, że te osoby nie tylko będą miały dużo łatwiejsze życie, ale także pomogą w komunikacji całej reszcie słyszących. To zarazem ogromny rynek urządzeń i aplikacji, które mogą znaleźć zastosowanie w urzędach, bankach, sklepach, czy gabinetach lekarskich - zauważa TVN24BiŚ.

Więcej: http://tvn24bis.pl
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum