Apel ekspertów: media wolne od papierosów

Autor: RZX/Rynek Zdrowia • • 31 maja 2017 11:55

W środę (31 maja) z okazji Światowego Dnia Bez Papierosa Polska Grupa Raka Płuca i Forum Raka Płuca apelują do mediów oraz twórców o nietraktowanie papierosów jako atrakcyjnego atrybutu.

Apel ekspertów: media wolne od papierosów
Apel ekspertów: media wolne od papierosów. Fot. Archiwum

Przypominają, że palenie papierosów niezaprzeczalnie przyczynia się do powstawania raka płuca, który zabija każdego roku miasto wielkości Działdowa, Wieliczki czy Hajnówki. Pomimo tego w przestrzeni publicznej, w publikowanych sesjach zdjęciowych w prasie, projektach artystycznych, czy w filmach można wciąż zobaczyć osoby z tlącym się papierosem w dłoni, w roli atrakcyjnego atrybutu.

- Zaprzestanie palenia jest dla wielu osób bardzo trudne. Dla większości osób uzależnionych od tytoniu, okres pierwszego eksperymentowania z papierosami to około 13 rok życia. Młodzi ludzie w tym wieku są bardzo podatni na prezentowane w mediach wzorce, dlatego też ponawiamy nasz apel do wszelkich twórców i wydawców, aby nie promowali tytoniu i papierosów w żaden sposób - apeluje prof. Tadeusz Orłowski, szef Kliniki Chirurgii Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie.

- Popularyzacja papierosów nawet w sposób podprogowy i niebezpośredni, nie tylko zachęca do sięgnięcia po papierosa, ale również przyczynia się do obniżenia efektów kampanii profilaktycznych, mających na celu zredukowanie liczby palących w społeczeństwie - podkreśla Anna Żyłowska, prezes Stowarzyszenia Walki z Rakiem Płuca w Szczecinie. 

Eksperci przypominają, że co roku raka płuca diagnozuje się u ok. 21 tys. osób. Tyle samo Polaków z tego powodu umiera. Głównym sprawcą tych statystyk jest palenie tytoniu. 95% osób chorujących na raka płuca to osoby palące. Chociaż wiedza ta jest powszechna, do nałogu przyznaje się aż
9 milionów Polaków. 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum