Antykoncepcja bez recepty. Od 26 lipca w aptekach w Wlk. Brytanii dostępne są dwa rodzaje tabletek

Autor: oprac. IB • Źródło: PAP27 lipca 2021 08:25

Antykoncepcja bez recepty. W brytyjskich aptekach można od poniedziałku kupić dwa rodzaje tabletek antykoncepcyjnych bez recepty. Po raz pierwszy w historii.

Antykoncepcja bez recepty. Od 26 lipca w aptekach w Wlk. Brytanii dostępne są dwa rodzaje tabletek
Zmiana dotyczy dwóch rodzajów pigułek zawierających wyłącznie progesteron Fot. Shutterstock
  • Antykoncepcja bez recepty. Od poniedziałku, 26 lipca, w Wielkiej Brytanii po raz pierwszy w historii można kupić dwa rodzaje tabletek antykoncepcyjnych bez recepty
  • Brytyjski regulator rynku leków MHRA uznał, że tabletki Hana i Lovima mogą być bezpiecznie stosowane przez większość kobiet
  • W Polsce od 30 lipca 2017 r. wszystkie leki antykoncepcyjne można kupić tylko na receptę. To efekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej

Dotychczas wszystkie specyfiki tego typu wymagały w Wielkiej Brytanii okazania recepty, co różniło ten kraj od wielu innych państw Europy Zachodniej.

Antykoncepcja bez recepty. Te tabletki są bezpieczne dla większości kobiet

Zmiana dotyczy dwóch rodzajów pigułek zawierających wyłącznie progesteron, tzw. "minipigułek". Brytyjski regulator rynku leków MHRA uznał, że tabletki Hana i Lovima mogą być bezpiecznie stosowane przez większość kobiet.

Kobiety będą musiały przed ich zakupem skonsultować się z farmaceutą pod kątem ewentualnych skutków ubocznych. Tabletki kosztują 7,50 funta (ok. 40 zł) za opakowanie, które wystarcza na miesiąc. Złożone pigułki antykoncepcyjne, które również zawierają estrogen i mogą mieć poważniejsze skutki uboczne, nadal będą sprzedawane wyłącznie na receptę.

Pandemia koronawirusa spowodowała, że mniej osób umawia się na wizyty lekarskie, co dotyczy także wizyt u ginekologów. Część kobiet ocenia, że uzyskanie recepty na pigułki antykoncepcyjne jest obecnie trudniejsze.

W Polsce leki antykoncepcyjne tylko na receptę

Przypomnijmy. W Polsce od 30 lipca 2017 r. wszystkie leki antykoncepcyjne można kupić tylko na receptę. To efekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej.

Najwięcej emocji wzbudzała wówczas sprawa pigułki ellaOne, która jako jedyny antykoncepcyjny środek hormonalny, była dostępna bez recepty. Żeby kupić "pigułkę dzień po" potrzebna jest teraz recepta lekarza, niekoniecznie ginekologa.

Problem w tym, że nie każdy lekarz będzie chciał wypisać receptę. Ze względu na klauzulę sumienia może tego odmówić, ale powinien skierować pacjenta do lekarza, który przepisze środki antykoncepcyjne nie powołując się na klauzulę. Nie zawsze tak się jednak dzieje.

Na klauzulę sumienia przy sprzedaży środków antykoncepcyjnych powołują się również farmaceuci.

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum