Anoreksja - widziane z autopsji

Autor: rmf24.pl/Rynek Zdrowia • • 01 kwietnia 2015 08:51

Pierwsze objawy anoreksji i bulimii to przede wszystkim nadmierna koncentracja na jedzeniu - mówi portalowi www.rmf24.pl w wywiadzie Karolina Otwinowska, autorka dwóch książek, opisujących walkę z zaburzeniami jedzenia - „Dieta (nie)życia” oraz „Historia mojego (nie)ciała”.

Anoreksja - widziane z autopsji

Autorka książek sama przeszła przez zaburzenia łaknienia.  Według niej, jedzenie pełni formę azylu bezpieczeństwa dla osób, które zmagają się z zaburzeniami odżywiania.

W bulimii zaburzenia można przedstawić jako zamknięcie ciała w lodówce. Chora osoba wpada w atak żarłocznego obżarstwa. Bulimia otacza pokarmem. Anorektyk zamyka myśli za kratami nadmiernej koncentracji, liczeniu kalorii, mierzeniu, ważeniu, podporządkowaniu całego swojego świata, życia i dnia pod reżim jedzenia - opisuje te stany w swoich książkach Karolina Otwinowska.

Anorektyk często personifikuje anoreksję. Mówi, że ona jest jedyną towarzyszką, jedyną wierną przyjaciółką, iluzją. Natomiast bulimik się objada. By móc ciągle jeść prowokuje wymioty.

Jak pisze Otwinowska psychicznie to są dwa rozbieżne krańce funkcjonowania. Z jednej strony - w anoreksji - mówimy o perfekcyjnym liczeniu i takim życiu. "Jestem perfekcyjna, kontroluje wszystko, jestem idealna. W bulimii puszczam całą kontrolę i mam wszystko gdzieś. Rzucam się na to jedzenie jako taki symbol wyzwolenia z wszystkiego, z wszelkich ograniczeń".

Więcej: www.rmf24.pl

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum