Ankieta: polscy pracownicy wśród najbardziej zestresowanych na świecie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 kwietnia 2017 20:01

Polscy pracownicy są jednymi z najbardziej zestresowanych na świecie. Wskaźnik napięcia wśród Polaków jest zdecydowanie wyższy niż u pracowników z innych krajów świata - wynika z badań ankietowych, które przytacza Gazeta Wyborcza.

Ankieta: polscy pracownicy wśród najbardziej zestresowanych na świecie
FOT. Archiwum RZ; zdjęcie ilustracyjne

Szacuje się, że rocznie w Wielkiej Brytanii ponad 13 milionów dni roboczych przepada z powodu dolegliwości związanych ze stresem, lękami i depresją wywołanymi przez pracę.

- Skutkuje to obniżeniem wydajności pracy, a w konsekwencji pogorszeniem wyników przedsiębiorstwa - czytamy na stronie Fundacji Przeciw Wypaleniu Zawodowemu Slowlajf. Założyła ją kilka lat temu Katarzyna Skoczek. Wcześniej sama pracowała w korporacji.

Dwa i pół roku temu Slowlajf przeprowadziło w Polsce badania wśród ok. 400 respondentów. Wynika z nich, że ponad 40 proc. badanych czuje się wypalonych pracą. 30 proc. odpowiedziało „być może”. Aż 70 proc. wszystkich ankietowanych uważa, że wypalenie dotyczy 70 proc. firm działających na terenie Polski.

Z kolei badań Extendent DISC wynika, że nie japońscy, a polscy pracownicy są jednymi z najbardziej zestresowanych na świecie. Wskaźnik napięcia wśród Polaków jest zdecydowanie wyższy niż u pracowników z innych krajów świata.

Co robić w sytuacji, gdy czujemy się wypaleni? - Depresja i wypalenie to nie to samo. Depresja może być jednym z elementów - już skrajnym już - wypalenia.

- Na pewno w żadnej z tych sytuacji nie wolno zostawać samemu - podkreśla Kasia Skoczek. - Jeśli czujemy, że coś jest nie tak, to w pierwszej kolejności należy z kimś o tym porozmawiać. To może być psycholog, terapeuta, lekarz rodzinny, przyjaciółka. Potrzebne jest działanie na wielu płaszczyznach - tłumaczy Skoczek.

Więcej: krakow.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum