Ankieta: młodzi ojcowie częściej niż kiedyś zajmują się dziećmi

Autor: PWX/Rynek Zdrowia • • 30 lipca 2014 17:48

Młodzi ojcowie angażują się w wychowanie dziecka. Z badań ankietowych przeprowadzonych wśród par wynika, że coraz częściej dzielą obowiązki domowe między sobą, a ojcowie korzystają z urlopów wychowawczych.

Dzielimy się obowiązkami - taką odpowiedź na pytanie „Kto zajmuje się opieką nad dzieckiem?” wybrało aż 68,4 proc. młodych rodziców, którzy wzięli udział w ankiecie internetowej.* 30,5 proc. respondentów wybrało odpowiedź - Przede wszystkim żona/partnerka”, a 1,1 proc. - Przede wszystkim mąż/partner”. 


Zdaniem Anny Golan, seksuolog i psychoterapeutki, ankieta potwierdza trend panujący w młodych polskich rodzinach, którego wzrost obserwowany jest w ostatnich latach. Kobiety i mężczyźni mają bardziej wyrównane prawa i obowiązki, w porównaniu do modelu relacji ich rodziców, czy dziadków. - W ciągu ostatnich lat związki młodych Polaków zmieniły się na bardziej partnerskie, a młodzi ojcowie uczestniczą w wychowaniu dziecka, kiedy tylko jest to możliwe - zaznaczas Golan.


Choć polscy tatusiowie wciąż jeszcze o wiele rzadziej niż matki korzystają z urlopu wychowawczego (zapytani o to odpowiedzieli „żona/partnerka” - w 66,3 proc. przypadków, a „mąż/partner” - w 8,4 proc.), to wygląda na to, że coraz więcej par szuka innych rozwiązań. Aż 25,3 proc. ankietowanych przyznało, że z urlopu wychowawczego korzystała zarówno matka, jak i ojciec. 


- Zupełnie naturalną i powszechną praktyką wśród większości par, z którymi się spotykam jest to, że ojciec nawet jeśli zajmuje się dzieckiem rzadziej ze względu na pracę, to jednak przejmuje część obowiązków po powrocie do domu. Często po to, by jego ukochana mogła odpocząć, czy zająć się rozwojem osobistym, sportem itp. - mówi seksuolog.

Dodaje, że współpraca między partnerami w okresie wychowywania małego dziecka jest szczególnie ważna. Kiedy rodzice są przemęczeni, niewyspani, łatwiej o poirytowanie, zniecierpliwienie i konflikt.

O tym, że partnerski podział obowiązków przy dziecku jest rozwijającym się, ale wciąż dość nowym w Polsce trendem świadczy jednak fakt, że opinia społeczna wciąż chętnie kieruje się w tym obszarze stereotypami.
 - Nadal to mężczyźnie łatwiej jest zrzucić z siebie rodzicielskie obowiązki, uciekając w pracę, kończąc związek i jednocześnie urywając kontakt z dzieckiem, nie narażając się przy tym na społeczne potępienie - przyznaje Anna Golan.

*Ankieta została przeprowadzona przez Baby Land. 
Wzięło w niej udział 957 osób - młodych rodziców.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum