Anglia: lekarze nie są od religijnego nawracania pacjentów

Autor: Daily Telegraph/Rynek Zdrowia • • 01 lipca 2009 15:38

Brytyjska służba zdrowia zakazała lekarzom i pielęgniarkom modlitw w intencji wyzdrowienia pacjentów. Wobec każdego pracownika, który udzieli duchowej pomocy osobom o innym wyznaniu, będą podejmowane kroki dyscyplinarne - informuje Daily Telegraph.

Lekarze spotkali się w tej sprawie  w Brytyjskim Towarzystwie Medycznym w Liverpoolu i zgodzili się na ustalenie reguł i rozróżnienie między wsparciem duchownym pacjentów a próbą nawracania ich przez fanatyków religijnych.

W wytycznych brytyjskiego Towarzystwa jest napisane m.in., że wyznawcy religii mają za zadanie nauczać i nawracać innych ludzi: "W środowisku pracy tego typu postawa może być przyczyną problemów. Ateiści i wyznawcy innych religii mogą się czuć nękani i zastraszani (…) Aby uniknąć nieporozumień i skarg, personel od pierwszego dnia pracy powinien wiedzieć, że takie zachowanie może być potraktowane jako nękanie i skutkować postępowaniem dyscyplinarnym."

Przyczyną, dla której zwołano spotkanie był przypadek pielęgniarki Caroline Petrie, baptystki z Somerset, która powiedziała jednemu z pacjentów, że pomodli się w intencji jego zdrowia. Pacjent złożył na nią skargę.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum