Amerykański genetyk zaprzecza, że chce sklonować neandertalczyka

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 stycznia 2013 15:19

Prof. George Church, 58-letni genetyk Harvard Medical School, zaprzecza doniesieniom brytyjskiej gazety, że namawia do sklonowania neandertalczyka. W wypowiedzi dla Boston Herald twierdzi, że chciał jedynie zwrócić uwagę, że kiedyś będzie to możliwe.

Daily Mail napisał, że amerykański genetyk, jeden z pionierów tzw. syntetycznej biologii, poszukuje kobiety, który zdecydowałaby się urodzić neandertalskie dziecko. Uczony chciałby zrekonstruować DNA neandertalczyka, który wyginął przed ponad 30 tys. lat, by uzyskać z niego zarodek, a potem wszczepić go do organizmu kobiety.

Brytyjski dziennik powołuje się na wywiad jakiego prof. Church udzielił na ten temat tygodnikowi Der Spiegel. Tymczasem specjalista mówi jedynie o tym, że sklonowanie neandertalczyka być może będzie możliwe za jego życia. Do takiego twierdzenia skłania go to, że coraz większy jest postęp w biologii, większy nawet niż niedawno się spodziewano.

Sekwencjonowanie DNA jest dziś milion razy szybsze aniżeli 7 czy 8 lat temu. Potrafimy też sklonować niemal wszystkie ssaki, jest zatem wielce prawdopodobne, że będziemy w stanie sklonować również ludzi. Genetyk mówił gazecie, że musimy jedynie przekonać się do klonowania i dostrzec w tym korzyści, a nie tylko zagrożenie, wtedy będzie można doprowadzić do narodzin neandertalczyka.

Jak przyjdzie na świat? Może go urodzić małpa lub kobieta, gdyby się znalazła taka, który by się na to odważyła - pisał prof. Church już w wydanej w 2012 r. książce Regenesis: How Synthetic Biology Will Reinvent Nature and Ourselves.

Klonowanie w wielu krajach jest zakazane, ale zawsze znajdzie się miejsce, gdzie będzie można taki eksperyment przeprowadzić. Poza tym ludzie mogą się kiedyś oswoić z klonowaniem, co doprowadzi do zmiany prawa.

Prof. Church twierdzi, że do tego przede wszystkim potrzebne jest DNA neandertalczyka, które w zasadzie udało się już uzyskać. Wyizolowano je z odnalezionych fragmentów kości neandertalczyka.

Wyizolowane DNA neandertalczyka trzeba jeszcze umieścić w żywej komórce. Prof. Church uważa, że można do tego wykorzystać ludzką zarodkową komórkę macierzystą. Wprawdzie powstałaby wtedy komórkowa hybryda, ale można by było upodobnić ją bardziej do neandertalskiej.

Amerykański genetyk twierdzi, że podobnie można było odtworzyć starszych przodków homo sapiens, takich jak homo erectus i australopiteki.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum