Amerykańscy żołnierze z nakazem szczepień przeciw COVID-19. Mają 90 dni na "jab"

Autor: oprac. KM • Źródło: Navy Times02 września 2021 20:45

90 dni - tyle czasu dostali czynni żołnierze amerykańskiej marynarki wojennej, aby zaszczepić się przeciw COVID-19. Rezerwowi na przyjęcie szczepionki mają 120 dni.

Amerykańscy żołnierze z nakazem szczepień przeciw COVID-19. Mają 90 dni na "jab"
Czynni marynarze mają zaszczepić się w ciągu 90 dni od daty wydania rozkazu. Fot. Glynnis Jones / Shutterstock.com
  • Czynni żołnierze amerykańskiej marynarki wojennej - w tym słynny Korpus Piechoty Morskiej, "Marines" - będą musieli zaszczepić się przeciwko COVID-19 w ciągu najbliższych 90 dni
  • Odmowa zostanie poczytana jako nieprzestrzeganie rozkazu zgodnego z prawem i będzie skutkować postępowaniem karnym i/lub administracyjnym
  • Członkowie rezerwy będą mieli 120 dni na zaszczepienie się, zgodnie z informacjami sekretarza marynarki Carlosa Del Toro

Brak szczepienia - brak awansu

"Szef operacji morskich i dowódca korpusu mają uprawnienia do wykonywania pełnego zakresu działań administracyjnych i dyscyplinarnych, w celu pociągnięcia do odpowiedzialności czynnych członków służby" - czytamy w komunikacie Del Toro. 

"Może to obejmować - ale nie ma tu ograniczeń - odebranie awansu i brak możliwości awansowania, ponownego zaciągu lub kontynuowania służby, zgodnie z istniejącymi przepisami lub (...) stosownie do przypadku."

Del Toro zauważa również, że odmowa przyjęcia szczepionki bez ważnego powodu stanowi nieprzestrzeganie nakazu lub rozporządzenia zgodnie z art. 92 Ujednoliconego Kodeksu Wojskowego.

Marynarka wojenna USA zaszczepi się Pfizerem

Wytyczne dla żołnierzy Marynarki Wojennej i Korpusu Piechoty Morskiej są następstwem podpisania 24 sierpnia przez sekretarza obrony Lloyda Austina notatki, zgodnie z treścią której wszyscy żołnierze mają zaszczepić się, choć to na służbach spoczywa obowiązek zorganizowania tego procesu. 

Dzień przed podpisaniem nakazu amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków wydała pełne zezwolenie na stosowanie szczepionki Pfizer.

Około 64 procent Marines i 86 procent żołnierzy marynarki ogółem jest już w pełni zaszczepionych, zgodnie z najnowszymi danymi Pentagonu.

Prognozy pokazują, że koronawirus, który powoduje COVID-19 "będzie wciąż rozprzestrzeniał się przez resztę 2021 roku", zgodnie z komunikatem wysłanym flocie we wtorek przez szefa operacji morskich admirała Mike'a Gildaya. Admirał podkreślił, powołując się na dane i modele epidemiczne, że dostępne szczepionki będą nadal skuteczne w obronie przed ciężkim przebiegiem choroby i śmiercią.

W komunikacie uwzględniono, że 12 marynarzy, którzy zmarli na COVID, nie zostało zaszczepionych, a jeden marynarz został tylko częściowo zaszczepiony.

Zwolnienie ze szczepienia nie tylko z przyczyn zdrowotnych

Ci marynarze, którzy przebyli COVID wcześniej, nie są zwolnieni ze szczepienia. Ze szczepienia zwolnieni będą natomiast uczestnicy badań klinicznych związanych z COVID-19, osoby z przeciwwskazaniami medycznymi oraz osoby, które nie mogą przyjąć szczepionki z przyczyn religijnych. W pozostałych przypadkach szczepienie jest obowiązkowe.

Del Toro zauważył, że pełne dopuszczenie do użytku szczepionki Pfizera "daje dodatkową pewność" co do bezpieczeństwa szczepionki. Żołnierze mogą jednak dobrowolnie zdecydować się na dwudawkowe szczepionki Moderna lub jednodawkowe szczepionki Johnson&Johnson, które FDA dopuszcza do użytku w nagłych wypadkach.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze