Ameryka walczy z groźnymi grzybami

Autor: onet.pl/Rynek Zdrowia • • 23 kwietnia 2010 14:28

Rzadkie, zagrażające życiu grzyby tropikalne, które powodują infekcję płuc u ludzi, zostały zauważone na północno-zachodnim wybrzeżu Pacyfiku - informuje Onet.pl.

Grzyby mogą się rozprzestrzeniać na inne terytoria. W ciągu ostatnich pięciu lat grzyb zwany Cryptococcus gattii (lub C. gattii), doprowadził do zarażenia kilkudziesięciu ludzi, a także zwierząt, w tym kotów, psów i delfinów, w Waszyngtonie i Oregonie.

– Choć występuje rzadko, kończy się śmiercią w około 25 procent przypadków u osób, u których wystąpiła infekcja – twierdzi Edmond Byrnes III, doktorant z Uniwersytetu Duke, jeden z głównych autorów nowego badania na temat grzybów.

Objawy infekcji to, między innymi, bóle klatki piersiowej, uporczywy kaszel, krótki oddech, gorączka i utrata wagi. Grzyb może także wywoływać zapalenie opon mózgowych.

C. gattii znajduje się w ziemi i na drzewach, ale eksperci nie ustalili jeszcze, w jaki sposób dostaje się do układu oddechowego ludzi. Byrnes oraz jego współpracownicy odkryli nowy, szczególnie niebezpieczny szczep grzyba, na razie ograniczony występowaniem do Oregonu.

Grzyb pochodzi z tropików, ale mógł zostać przeniesiony do Ameryki Północnej na importowanych roślinach lub drzewach. Po raz pierwszy pojawił się na tym kontynencie w 1999 roku na wyspie Vancouver u wybrzeży Kolumbii Brytyjskiej, gdzie doprowadził do zarażenia ponad 200 ludzi, z których 9 procent zmarło.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum