Alkoholizm wśród chirurgów częstszy niż sądzono - ale to w USA

Autor: PAP - Nauka w Polsce • • 01 marca 2012 15:33

Około 15 proc. mężczyzn i 25 proc. kobiet pracujących jako chirurdzy ma problemy związane z nadużywaniem alkoholu - wykazały badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych, o których informuje Reuters.

Problemom alkoholowym często towarzyszą depresja i wypalenie zawodowe oraz o 45 proc. większe ryzyko popełnienia błędu medycznego.

Badania prowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Waszyngtońskiego objęły 7,2 tys. chirurgów, którzy wypełnili ankietę dotyczącą pracy, stylu życia, nastroju oraz nadużywania i uzależnienia od alkoholu.

Jak zauważa autor badań dr Michael Oreskovich, odsetek przedstawicieli tego zawodu, których dotyczy problem alkoholowy jest wyższy niż w populacji ogólnej (9 proc.).

- Problem polega na tym, że odsetek nagłych wypadków, praca po godzinach i sam tryb zmianowy wymagają energii i koncentracji innej niż w przypadku wielu innych specjalizacji - mówi dr Oreskovich.

Choć badania nie ustalają przyczyny częstszych uzależnień wśród kobiet, wnioski płynące z wcześniejszych obserwacji sugerują, że stres związany z godzeniem obowiązków wynikających z życia zawodowego i osobistego dużo silniej odbija się na psychice kobiet.

Wśród 722 lekarzy, którzy przyznali, że w ciągu ostatnich trzech miesięcy popełnili poważny błąd medyczny, 77 proc. znajdowało się w grupie mającej problemy z nadużywaniem alkoholu.

Ze względu na to, że w ankiecie zdecydował się wziąć udział jedynie niewielki odsetek z 25 tys. chirurgów, do których została ona rozesłana, dr Oreskovich podejrzewa, że w rzeczywistości rozmiary problemu mogą być większe. Jego zdaniem, spora część lekarzy, którzy nie chcieli odpowiedzieć na pytania zawarte w ankiecie może odczuwać wstyd i mieć poczucie winy wynikające z nadużywania alkoholu.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum