Akupunktura cudów (niestety) nie czyni

Autor: LJX/Rynek Zdrowia • • 29 maja 2010 10:10

Mitem jest twierdzenie, iż akupunktura to idealny sposób na wyleczenie każdej choroby, bez żadnych przeciwwskazań i efektów ubocznych.

Akupunktura polega na nakłuwaniu długimi igłami wybranych miejsc na ciele zwanych punktami akupunkturowymi.

W porównaniu z resztą ciała punkty te posiadają zwiększoną liczbę zakończeń nerwowych oraz charakteryzują się dużo mniejszym oporem elektrycznym. Dzięki tym właściwościom akupunktura może leczyć różnorodne choroby, a nawet znieczulać przy operacjach i zabiegach.

– Akupunktura i elektroakupunktura mają coraz więcej zwolenników, ale nadal sporo osób podchodzi do niej w sposób sceptyczny. Nie jest sposobem na każdą chorobę i nie pomoże pacjentowi po jednym zabiegu, jednak w przypadku chorób narządu ruchu, układu nerwowego, przemiany materii czy chorób wewnętrznych i naczyń jest ona naprawdę skuteczna. Akupunktura jest również bardzo dobrym sposobem leczenia bólu – mówi dr Dorota Wojciechowska-Kumelowska, kierownik Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii w Szpitalu Medicover.

Pochodzi z Chin. Już w 618-907 r. n. e. akupunktura została uznana w Chinach za samodzielną specjalność medyczną, a w Cesarskim Kolegium Medycznym stworzono wydział akupunktury. Jednak dopiero w 1949 r. została zrównana z innymi metodami leczenia.

W Polsce akupunktura pojawiła się w XVII wieku za sprawą misjonarza Michała Boym. Jednak dopiero w 1971 roku dzięki Zbigniewowi Garnuszewskiemu leczenie za pomocą akupunktury stało się bardziej popularne. W 1978 roku założył on pierwszą w Polsce Poradnię Leczenia Akupunkturą.

Mitem jest twierdzenie, iż akupunktura to idealny sposób na wyleczenie każdej choroby, bez żadnych przeciwwskazań i efektów ubocznych. Jak każda metoda leczenia, akupunktura nie może być stosowana u każdego. Przeciwwskazaniami są np.: choroby krwi (np. zaburzenia krzepnięcia), choroby skóry i serca, niewyrównane nadciśnienie tętnicze czy skrajne wyczerpanie fizyczne.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum