Akcja charytatywna na zakup "onkoczepka" dla szpitala w Starachowicach

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 października 2019 08:26

Występy artystyczne i licytacje ciekawych przedmiotów złożą się na sobotni (26 października) koncert charytatywny w Starachowickim Centrum Kultury, którego celem jest sfinansowanie zakupu "onkoczepka" dla szpitala w Starachowicach. To urządzenie, które zapobiega utracie włosów podczas chemioterapii.

Akcja charytatywna na zakup "onkoczepka" dla szpitala w Starachowicach
Czepek chłodzący. Fot. materiały prasowe, Szpital Specjalistyczny im. Św. Rodziny w Warszawie, Oddział Onkologii Klinicznej (zdjęcie ilustracyjne)

Powiatowy Zakład Opieki Zdrowotnej w Starachowicach, to pierwszy podmiot medyczny w województwie świętokrzyskim, który posiada urządzenie zapobiegające utracie włosów podczas chemioterapii dożylnej u pacjentów z nowotworami.

Jak poinformowała w komunikacie przesłanym PAP specjalistka ds. komunikacji starachowickiej lecznicy Małgorzata Kałuża, koszt zakupu systemu przewyższa możliwości finansowe szpitala, ale dzięki uprzejmości producenta urządzenie trafiło już na tutejszy Oddział Onkologiczny Dzienny. Pierwsze pacjentki skorzystały z systemu przed dwoma tygodniami (nie ponoszą opłat za korzystanie z urządzenia).

Urządzenie zapobiega wypadaniu włosów dzięki obniżeniu temperatury powierzchniowych warstw skóry głowy. Schłodzone naczynia krwionośne obkurczając się, ograniczają przepływ chemioterapeutyku do wrażliwej macierzy włosa. Stosowanie systemu przez cały okres chemioterapii dożylnej sprawia, że na głowie pozostaje od 50 proc. do 90 proc. włosów.

System składa się z foteli, urządzenia monitorującego i dwóch czepków, do których wtłaczany jest płyn o temperaturze minus 4 stopnie Celsjusza. Jednorazowo z urządzenia mogą korzystać dwie osoby. Starachowicki szpital jest 22. placówką w kraju stosującą ten system.

Jak podała Kałuża, procedura realizowana przy użyciu systemu nie jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia, a koszt zakupu urządzenia to 130 tys. zł.

Starachowicki szpital nie jest w stanie pokryć tej kwoty w całości. Do tej pory udało się zabezpieczyć na ten cel 95 tys. zł: 40 tys. zł - z budżetu lecznicy, 30 tys. zł - od samorządu Starachowic, 10 - tys. zł - od powiatu starachowickiego, 10 tys. zł - od gminy Brody. Część funduszy zebrano także od prywatnych darczyńców.

Dlatego, aby zebrać brakujące środki, pojawiła się inicjatywa organizacji koncertu charytatywnego.

W imprezie, która rozpocznie się w sobotę o godz. 17 w Starachowickim Centrum Kultury (wstęp wolny), zaplanowano występy m. in. artystów z Kieleckiego Teatru Tańca, adeptów Miejskiej Szkoły Tańca MiM w Starachowicach, a także pokaz kostiumów scenicznych w wykonaniu Amazonek.

Zakup "onkoczepka" będzie można wspomóc wrzucając pieniądze do puszek lub licytując przekazane na aukcję dary. Są wśród nich: piłki z autografami piłkarzy ręcznych PGE VIVE Kielce, futbolistów Korony Kielce czy siatkarzy Cerrad Enea Czarni Radom, porcelanowa filiżanka z limitowanej serii wytworzonej z okazji 220 rocznicy istnienia Fabryki Porcelany w Ćmielowie, akwarela przedstawiająca Dawny Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach, kilkopłytowe albumy z autografami kompozytora i pianisty jazzowego Włodka Pawlika, kolczyki aktorki Krystyny Jandy i vouchery na zabiegi kosmetyczne.

Koncert objął patronatem starosta starachowicki, Piotr Babicki. 

Katarzyna Bańcer

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum