Akcja "SpoKREWnieni służbą": 1 marca zbiórka krwi przed Podlaskim Urzędem Wojewódzkim

Autor: PAP - Małgorzata Półtorak/Rynek Zdrowia • • 28 lutego 2018 14:34

Spłacając dług zaciągnięty u tych, którzy przelewali krew za naszą niepodległość, ale też mając świadomość ogromnych potrzeb w zakresie krwiodawstwa, przyłączmy się do ogólnopolskiej zbiórki krwi pod hasłem "SpoKREWnieni służbą" - zachęca wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Akcja "SpoKREWnieni służbą": 1 marca zbiórka krwi przed Podlaskim Urzędem Wojewódzkim
W ramach akcji "SpoKREWnieni służbą" w 2017 roku w całej Polsce zebrano prawie 3,8 tys. litrów krwi Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

"SpoKREWnieni służbą" to akcja związana z datą - 1 marca - kiedy to obchodzony jest w Polsce Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W inauguracji akcji 1 marca wezmą udział szefowie i przedstawiciele służb podległych MSWiA oraz MON.

"Święto to zostało ustanowione na cześć żołnierzy zbrojnego podziemia antykomunistycznego, którzy przelali krew w obronie niepodległości Polski. Stawiali oni opór sowietyzacji i podporządkowaniu Ojczyzny Związkowi Radzieckiemu" - czytamy w komunikacie prasowym Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego.

- Tak jak żołnierze wyklęci przelewali krew za naszą niepodległość, suwerenność, tak w tej chwili spłacając ten dług, który zaciągnęliśmy u żołnierzy wyklętych, ale również biorąc pod uwagę te ogromne potrzeby w zakresie krwiodawstwa, będziemy oddawać krew, aby ratować życie i zdrowie naszych współobywateli - powiedział PAP wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Poinformował, że zbiórka krwi rozpocznie się w czwartek o godz. 10 i potrwa do godz. 14., przed Podlaskim Urzędem Wojewódzkim przy ulicy Mickiewicza 3 w Białymstoku. Krew będzie można oddawać w ambulansie. Do akcji przyłączą się przedstawiciele podlaskich służb mundurowych, wojska oraz przedstawiciele administracji publicznej i samorządowcy. Wojewoda liczy również na duży odzew i udział w zbiórce krwi mieszkańców regionu.

Rzecznicy prasowi podlaskiej policji, straży pożarnej i straży granicznej poinformowali PAP, że w czwartkowej zbiórce krwi udział weźmie kilkunastu funkcjonariuszy.

Por. Łukasz Wilczewski poinformował PAP, że krew w czwartek oddadzą też żołnierze 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Władysława Liniarskiego ps. "Mścisław" oraz ok. 50 żołnierzy z 13. Batalionu Lekkiej Piechoty w Łomży. W najbliższych dniach zbiórka krwi obędzie się także na terenie jednostki.

Rzecznik prasowy 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego - kpt. Marcin Szymocha powiedział PAP, że 1 marca w ramach akcji "SpoKREWnieni" krew odda dowódca 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego - płk Rafał Lis oraz kilku żołnierzy, a przez cały marzec chęć oddania krwi zadeklarowało kilkudziesięciu żołnierzy.

Krew będzie można oddać także w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku oraz w jego oddziałach terenowych, a także w mobilnym krwiobusie, który 1 marca będzie przemieszczał się po mniejszych miejscowościach regionu.

Zbiórka krwi w ramach akcji "SpoKREWnieni służbą" w całym województwie potrwa do końca marca. Przyłączyć do niej może się każdy pełnoletni mieszkaniec. Przy rejestracji wraz z dokumentem tożsamości należy podać hasło: "SpoKREWnieni służbą".

Zbiórka krwi 1 marca w ramach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych będzie odbywała się po raz drugi. Akcji patronuje minister spraw wewnętrznych i administracji oraz minister obrony narodowej. W ramach akcji "SpoKREWnieni służbą" w 2017 roku w całej Polsce zebrano prawie 3,8 tys. litrów krwi.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum