×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Akcja "Bezpieczna zima" na stokach narciarskich

Autor: PAP/Rynek Zdrowia25 stycznia 2014 12:36

Na stoku narciarskim Czorsztyn-Ski w Kluszkowcach w sobotę i niedzielę (25 - 26 stycznia) ratownicy GOPR wraz z partnerami prowadzą akcję "Bezpieczna zima", podczas której uczą turystów bezpiecznych zachowań na stokach narciarskich oraz jak bezpiecznie wędrować po górach w zimie.

Akcja "Bezpieczna zima" na stokach narciarskich
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Akcje zorganizowano m.in. po to, żeby  uświadamiać wypoczywających na stokach jak ważne jest używanie kasków ochronnych oraz jak dostosować prędkość jazdy, aby bezpiecznie uprawiać zimowy sport i nie stwarzać zagrożenia dla innych.

Narciarze mogą sprawdzić jak szybko jadą i dowiedzieć się, jaka prędkość jazdy na stoku jest odpowiednia, aby uniknąć nieszczęśliwych wypadków i w porę reagować na zagrożenia.

Ratownicy GOPR przypominają narciarzom i snowboardzistom o przestrzeganiu tzw. dekalogu narciarskiego, czyli reguł Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS). Określa on zasady prawidłowego zachowania i obowiązuje na stokach całego świata. W pierwszych punktach dekalogu narciarskiego jest mowa o uważaniu na inne osoby, panowaniu nad prędkością i zachowaniu się w razie wypadku.

- Zachęcamy wszystkich miłośników zimowych sportów do używania kasków ochronnych, niezależnie od wieku. Kask niejednokrotnie chroni nas przed ciężkimi urazami głowy, a nawet może uratować życie - powiedział naczelnik Podhalańskiej Grupy GOPR Mariusz Zaród.

Goprowcy edukują również turystów, jak przygotować się do zimowej wędrówki po górach, co zimowy turysta powinien mieć w ekwipunku i jak zachować się w razie wypadku.

Akcja prowadzona będzie kolejno na siedmiu popularnych stokach narciarskich na południu Polski w każdy feryjny weekend. Akcję "Bezpieczna zima" zaplanowano kolejno w ośrodkach narciarskich Kluszkowce, Jaworzyna Krynicka, Czarna Góra oraz Bania w Białce Tatrzańskiej, w Szczyrku i Zieleńcu.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze